Babské rady Lékařské diagnózy Éčka Lékařský slovník

Vyhledat v babských radách


Výsledky vyhledávání

Problém: Rady na bolest krku

Rada: Smíchejte hřebíček se 1/4 čajové lžičky mletého zázvoru (nebo jednou čajovou lžičkou nastrouhaného čerstvého) a 1/8 lžičky mleté skořice. Všechno přelijte dvěma šálky vařící vody a do každého šálku přimíchejte dvě lžíce medu. Upíjejte v průběhu celého dne, dokud bolest v krku nepovolí. Hřebíček působí jako antiseptikum, zázvor a skořice mají protizánětlivé účinky. Tři uvařené brambory rozmačkejte, teplé rozložte na bavlněný šátek, okraje založte. Spolu s vlněnou šálou oviňte kolem krku a nechte působit přes noc. Kapesník či menší hadřík namočíte do rozředěné slivovice, přiložte na krk a převažte teplým šátkem. Při bolení v krku si udělejte priessnitzův obklad. Na krk si přiložíte mokrý kapesník, igelit a převažte suchým šátkem. Při bolení a škrabání v krku kloktejte vodu se solí, kdy ve skleničce vody rozpustíte 1/2 lžičky soli. Přidat můžete i pár kapek TEE TREE oleje. Každé dvě hodiny rozkousejte a sněste stroužek česneku. Během dne můžete pít čaj z tymiánu nebo cumlat koření hřebíček. Obklad na bolest v krku: vyždímejte plenu namočenou ve slané studené vodě, překryjte igelitem a na to přiložte suchý ručník. Na 2 hodiny omotejte kolem krku. Tvarohový obklad na bolest v krku: Tvaroh rozmačkejte vidličku a rozložte rovnoměrně na kapesník v šátku, přiložte ke krku a zavažte. Nechte půl dne nebo přes celou noc. Bolest při polknutí, pálení a škrabání v krku nejlépe zažene tento jednoduchý recept. Uvařte 250 ml černého čaje, přidejte polévkovou lžíci medu a polévkovou lžíci másla. Dobře promíchejte a ihned vypijte. Při bolesti v krku si připravte jednoduchý zábal. Na pruh plátýnka namažte tenkou vrstvu vepřového sádla. Na něj nastrouhejte trochu muškátového oříšku (aby se utvořila tenounká vrstvička). Přikryjete dalším plátýnkem. Přiložte na krk a ovážte teplým šátkem. Ráno je po bolesti.

Problém: Rady na bolest v uchu

Rada: Na prudkou bolest v uchu použijte malý smotek vaty, který pokapete francovkou a vložíte do ucha. Přikryjete kouskem suché vaty a převážeme šátkem. Na začínající zánět středního ucha se může použít kousek čerstvé cibule zabalené do plátýnka přiložené k uchu nebo stroužek česneku vložený do ucha.

Problém: Rady na hemoroidy

Rada: Proti hemoroidickým bolestem pomáhají sedací koupele prováděné několikrát denně (např. v oleji z čajovníku), ale také ledové zábaly. Dobré je upravit stravu. K rychlému průchodu žaludeční tráveniny střevy, odstranění ochablosti střev a zácpy, což vede ke vzniku hemoroidů, přispívají ovoce a zeleniny bohaté na vlákninu. Ideální jsou jablka, hrušky, avodádo, ananas, datle, kiwi, švestky či hroznové víno, zelí, kapusta, řepa, mrkev, porek, celer nabo špenát.

Problém: Rady na chrapot

Rada: Do dvou decilitrů vody vhoďte jednu nadrobno nakrájenou cibuli a mírným varem ji asi patnáct minut vařte. Pak přisypte polévkovou lžíci majoránky, přihoďte stroužek česneku a vařte ještě dalších pět minut. Poté slijte přes cedník, abyste odstranili pevné zbytky. Do odvaru přidejte po lžíci medu a olivového oleje. Každou hodinku pak užívejte polévkové lžíci tohoto medikamentu. S tímto užíváním brzy chrapot zaženete. Další babská rada proti chrapotu zní: pijte ohřátou vincentku s mlékem v poměru půl na půl. Obecně lze při chrapotu doporučit hlasový klid (nemluvit ani nešeptat), neustále zvlhčovat (pít čaj), cucat pastilky, kloktat slanou vodu nebo šalvěj, zábal na krk, … Nastrouhejte najemno křen a poté smíchejte 2 lžíce křenu se lžící medu. Užívejte 3x denně jednu čajovou lžičku. Už za moment po jeho konzumaci pocítíte, že snadněji odkašláváme a lépe se vám dýchá.

Problém: Rady na kocovinu

Rada: Naordinujte si hovězí bujón. Kyselé rybičky a okurky se moc nedoporučují, podporují totiž žízeň. Dobré jsou meruňky, které jsou bohaté na vitamin B15. Hřebíčkem zase zaženete alkoholový zápach z úst.

Problém: Rady na kocovinu 2

Rada: Po probuzení by měl člověk vypít 2 velké sklenice vody - aby se odstranila dehydratace a aspoň jednu sklenici vymačkaného grepu, pomeranče nebo rajčatové šťávy. Ovocná šťáva totiž obsahuje jednoduchý sacharid fruktózu, která urychluje odbourávání alkoholu. Pokud nevolnost nepoleví - dejte si vydatnou porci kuřecí polévky. Jinak ještě na kocovinu je dobrá Vincentka - stojí pár korun a pokud se podíváte na štítek na lahvi, je tam dokonce doporučení.

Problém: Rady na kožní plísně

Rada: Ke kožním plísním přispívá chybná životospráva, navyvážená strava, nadměrné kouření, nedostatek spánku, pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu. Nutná je přísná hygiena. Antimykoticky působí česnek, porek, pažitka. Česnek je zvlášt vhoný při léčbě plísn na vagině. Rozvoji plísní brání soja, luštěniny, bouby a řekdve. Pravidelně by měly jíst potraviny bohaté na škrob jako mrkev, brambory, řepa nebo pastinák.

Problém: Rady na krvácení z nosu

Rada: Mírně předkloňte hlavu (špatně je hlavu zaklánět, protože krev se hromadí v nose). Ukazováčkem a palcem zmáčkněte nosní křídla, a to po dobu zhruba 3 – 5 minut. Mezitím přikládejte na čelo, zátylek a kořen nosu studené obklady. Dýchejte ústy. V případě, že krev teče do úst, nepolykejte ji, ale vyplivněte. Jestliže po uvolnění nosu stále krvácíte, proces opakujte. Platí, že nos nikdy ničím neucpáváme.

Problém: Rady na nespavost

Rada: Vypijte před spaním šálek horkého mléka s medem Před spaním se vykoupejte v horké vodě s přísadou 10 kapek levandulového oleje Dejte si čaj z kozlíku lékařského

Problém: Rady na opuchlé oči

Rada: Znáte to po krušné noci se probudíte s očima opuchlýma a zarudlýma. Na to vám doporučuji přiložit nastrouhaný brambor zabalený v kapesníku, nabo klasicky přiložit plátky okurky nebo vychladlé pytlíky od zeleného čaje

Problém: Rady na popáleniny

Rada: Nutné je co nejrychlejší ošetření: rozkrojte cibuli a přiložte ji na popáleninu. Pokud je popálené místo většího rozsahu, můžete cibuli nakrájet a zakrýt sterilním obvazem. Na popáleninu od hrnce nebo žehličky aplikujte hořčici a po chvilce působení opláchněte studenou vodou. Na popálenou kůži jsou dobré heřmánkové obklady. Do heřmánkového čaje namočte gázu, vyždímejte ji a přiložte na místo.

Problém: Rady na rakovinu

Rada: Šťáva z červené řepy, čaj z květů měsíčku, žen-šen, cibule, česnek, propolis / včelí vosk /, ten v mnoha případech dokáže obklopit nádory, tím je izoluje a uzavře. Dochází k zapoudření nádoru.

Problém: Rady na snížení horečky

Rada: Ve čtyřech litrech vody vařte 10 minut hrst dubové kůry. Přidejte 2 lžíce soli a v odvaru koupejte 20 minut nohy. Těstíčko z režné mouky a vody natřete na čtvercovou látku a zabalíte do něj chodidla až po kotníky. Většinou když těstíčko vyschne a drolí se, je horečka pryč. Možno použít i octový roztok, do kterého namočíte plátýnko a tím obalíte kotníky a zápěstí. Bavlněný šátek namočený do studené vody vyždímejte a oviňte kolem lýtek. Ničím nepřikrývejte, jinak by se teplo hromadilo. Asi po 30 minutách je zábal tak teplý, že ho můžete vyměnit za nový. Pro snížení horečky si přikládejte na hlavu a plosky nohou tvaroh, který horkost vytáhne. Ke snížení vysoké teploty zkuste použít studené zábaly. Tělo zabalte do mokrého prostěradla, přes to suchou osušku a překryjte peřinou. Po chvíli osprchujte, osušte a opět uložte do postele.

Problém: Rady na vysoký tlak

Rada: Na vysoký tlak je důležité omezit sůl, raději do jídla přidat česnek, ochutit konřením nebo čerstvě nasekanými bylinkami. Tlak často klesne i při vyšší konzumaci ovoce a zeleniny nebo snížení konzumace alkoholu.

Problém: Rady na zácpu

Rada: Zkuste si třeba udělat čerstvou jablečnou šťávu nebo si dát švestkový kompot. Pomůže třeba i hroznové víno nebo hrušky. Dobré je pít nalačno. Je možné sáhnout i po projímadlech (čaje, kapky, glycerinový čípek). Ty ale užívejte opravdu jen krátkodobě, jinak si vytvoříte závislost

Problém: Rady na zánět močových cest

Rada: Důležitým ochranným faktorem pro tkáně sliznic v močových cestách jsou karoteny, resp. vitamin A. Tělo tento vitamín získá ze všech žlutých, červených a tmavozelených druhů ovoce a zeleniny. Proti pálení a svědění pomáhá ovoce bohaté na vitaminy a zelenina s obsahem silic a sirnatých sloučenin jako cibule, česnek, křen, ředkev a ředkvičky. K pití jsou vhodné bylinné čaje, šťávy za jablek a mrkve nebo kávoviny, např. cikorka nebo výtažky z ječmene.

Problém: Rady pro bělejší zuby

Rada: K odstranění skvrn, které se na zubní sklovině tvoří, použijte 2× měsíčně sodu bikarbonu. Můžete přidat kapku hřebíčkového oleje do zubní pasty a zuby vyčistit s takto obohacenou pastou alespoň jednou týdně. Přestaňte kouřit. Smíchejte čajovou lžičku citronové šťávy a kuchyňské soli a udělejte z ní jemnou pastu. Aplikujte na ta nejžlutější místa na zubech a jemně je s ní vyčistěte. Doporučuji pužívat ve stravě zázvor nebo čerstvou citronovou šťávu, oboje totiž zlepšuje trávení i dech. Použijte vnitřní bílou část pomerančové kůry a „vygumujte“ zuby do běla. Vysušené listy bobkového listu kombinované s vysušenou kůrou z pomeranče představují výborný bělící prostředek.

Problém: Rady pro vonný dech

Rada: Ve čtvrt litru vody nechte projít varem lžičku tymiánu, nechte patnáct minut luhovat, sceďte a kloktejte alespoň třikrát denně. Utrhněte si lístek máty a žvýkejte ho v ústech. Stejně tak můžete použít čerstvou petrželku. Po konzumaci česneku odstraníte pach z úst pomoci rozkousání několika zrnek pražené kávy.

Problém: Rady proti bolesti hlavy

Rada: Na čelo a šíji přiložte horký obklad. Přiveďte k varu jednu lžičku vrbové kůry z lékárny ve 250 ml vody. Sceďte po 5 minutách a vypijte po doušcích. Osviťte šíji infračervenou lampou ze vzdálenosti 30 cm. Kolem čela si oviňte šátek namočený do octa tak, abyste cítili tlak. Vypijte velmi malou silnou černou kávu, do které vymačkejte půlku citronu.

Problém: Rady proti bolesti hlavy 2

Rada: Na mírnou bolest hlavy mi pomáhá šálek kávy, na silnější pak ledové obklady. Když jsem doma, potírám si při velké bolesti hlavy čelo vietnamskou mastí (malá červená, místo tygra je tam zlatá hvězda)
Celkem záznamů 2458