zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Borosilikát jako cesta k omezení plastu v domácnosti. Co byste o něm měli vědět?

Pavlína Klaudová
01.04.2023

Nebaví vás nosit neefektivní a oprýskané plastové lahve, které neúměrně zatěžují přírodu a neprospívají ani vašemu zdraví? Měli byste pouvažovat o hezkých, designových lahvích z lehkého borosilikátu. Prospěje vašemu zdraví i přírodě.

Co byste měli vědět o borosilikátovém skle?

Borosilikátové sklo vděčí za svůj název dvěma nejhojnějším sloučeninám ve svém složení: oxidu křemičitému (písku) a boritanům. Má dvě hlavní vlastnosti, které jsou užitečné pro výrobu užitkových předmětů, a to pevnost a odolnost vůči vysokým teplotám. Proto je ideálním materiálem pro zachování plné funkčnosti u hojně používaných lahví na vodu, které nosíte do školy, na trénink nebo do přírody. Vykazuje výbornou schopnost odolat teplotním šokům nebo silným nárazům. Není sice věčné, ale zdolá mnoho potíží, spojených s denními aktivitami lépe než běžné sklo. Navíc má velkou výhodu v tom, že je poměrně lehké.

Klasické použití borosilikátového skla

Borosilikátové sklo se používá i na nádobí, které je určeno na vaření a pečení v troubě, protože je perfektně odolné vůči vysokým teplotám. U potravinových nádob u něho neplatí žádné omezení, ať už jde o jejich skladování nebo výrobu skleniček, skleněných hrnků. Velmi dobře se čistí, snáší různé chemikálie, používané pro ruční mytí nebo mytí v myčce. Je méně náchylné k poškrábání. V borosilikátovém skle se také průmyslově uchovává toxický odpad.


Borosilikátové sklo versus jiné druhy skla

Existují různé druhy skla. Rozdíl mezi těmito skly je způsoben jejich více či méně silným zastoupeném oxidu křemičitého a dalších složek, které mu ve složení dodávají jeho typické vlastnosti. Nejčastěji se používá například sodnovápenaté sklo. Vyrábí se z něho lahve, nádobí (nápojové sklo, salátové mísy, nádobí atd.), okna, zrcadla a další užitkové předměty. Dalším druhem je křišťálové sklo, v kterém jsou některé běžné složky skla nahrazeny oxidem olovnatým (má typický obsah oxidu olovnatého větší než 24 %).

Používá se na luxusní nádobí, umělecké sklo, do televizorů a do elektroniky. Obecně platí, že čím vyšší procento oxidu křemičitého, tím pevnější sklo bude. Křemičité sklo, které obsahuje minimálně 96 % oxidu křemičitého, je nejpevnější sklo. Používá se především pro brýle, dalekohledy nebo halogenové žárovky. Borosilikátové sklo je výborný materiál na tvarování. Vyrábí se hlavně v Německu, Francii, ale také u nás v České republice.


Proč si pořídit borosilikátovou lahev na vodu?

Kromě toho, že ušetříte za balenou vodu a nebudete muset vyhazovat tuny nepotřebného plastu, prospějete její koupí také svému zdraví. Borosilikátové lahve jsou k dostání ve více objemových variantách, s různými hezkými designovými obaly. Díky excelentní teplotní odolnosti do nich můžete dát jak teplé, tak studené nápoje. Ať už čaj nebo kávu, smoothie, prostě všechno, co rádi pijte. A nemusíte se bát ani přidání citronu. Další výhodou je to, že borosilikátové sklo nenasaje vůně ani chutě, pokud se běžně dobře udržuje. Denní používání a mytí nemá vliv na jeho kvalitu a při správném zacházení vám vydrží roky.

Zdroje: britannica.comcrystaliausa.comswiftglass.comofficeh2o.com

Autor: Pavlína Klaudová

Aspergerův syndrom – lehká forma autismu, kterou měl i Albert Einstein
Alergické reakce – jak řešit sennou rýmu, zánět spojivek či dušnost

Další články