Braňte se proti chřipce účinně!

prevence
Chřipka patři mezi jedno z nejčastějších onemocnění sužující populaci v tomto ročním období. Rychle se mezi lidmi šíří. Vyvolává ji řada navzájem si podobných virů a očkování ochrání jen proti těm nejčastějším. Není na škodu znát několik jednoduchých a ÚČINNÝCH zásad, které je užitečné v tomto období dodržovat a alespoň snížit riziko infekce.
Petr Zimola Petr Zimola Úterý, 17. listopad, 2009 5 komentářů

Chřipka nás většinou přepadá nečekaně. Cítíme se v naprostém pořádku, když tu najednou přijde mrazení, kýchání, celková slabost, bolesti ve svalech a kloubech. O něco později se ještě dostaví suchý kašel, horečka, zvýšená citlivost kůže, bolestivé a zarudlé oči a bolest hlavy.

Prevence, prevence, prevence!

Jednou z nejúčinnějších prevencí proti chřipce je očkování, říkají lékaři. Většinou obsahuje tři druhy chřipkových virů, u nichž odborníci očekávají, že v dané sezóně budou nejčastěji útočit. Pokud je předpověď odborníků dobrá, je vakcína v 70 až 90 procentech u zdravých dospělých efektivní v prevenci chřipky. A i když chřipkou navzdory očkování onemocníte, příznaky bývají mírnější a nedochází tak často ke komplikacím jako u neočkovaných jedinců.

Snížit riziko infekce v době chřipkové sezóny lze i jinak a nepropuknutí nemoci můžeme dosáhnout zvyšováním odolnosti a dodržováním určitých pravidel.

  • Dopřávejte si pravidelnou fyzickou aktivitu
  • Otužujte se
  • Snažte se vyhýbat nebo se příliš nezdržovat vmístech svelkou koncentrací lidí (dopravní prostředky, čekárny u lékaře, kina, divadla, supermarkety)
  • Konzumujte dostatečné množství ovoce a zeleniny, které zajistí příjem vitamínu. Zvlášť důležité jsou vitamíny C a E, beta-karoten a flavonoidy
  • Užitečné jsou i výživové doplňky s obsahem zinku a selenu
  • Teple se oblékejte (hlavně dejte pozor na nohy a ledviny)
  • Větrejte
  • Vyhýbejte se zakouřeným prostorám
  • Dodržujte pitný režim
  • Dodržujte zásadu mytí rukou mýdlem
  • Snažte se zbytečně nedotýkat očí, nosu a úst
  • Dopřávejte si dostatek spánku
  • Snažte se vyhýbat zbytečnému stresu

Podle lidové tradice před chřipkou pomáhá cibulová kaše a bezinkové víno. Jak bezinky tak cibule obsahují flavonoidy, které posilují imunitní systém. Rozhodně si tedy jimi neublížíte.

Přírodní medicína doporučuje pít v zimě dvakrát až třikrát týdně čaj z echinacey. Pokud jste vystaveni možné nákaze, není na škodu jej pít denně. Tuto rostlinu, původem ze Severní Ameriky, lze užívat i ve formě tinktury a tabletek.

Při prvních příznacích chřipky...

Jakmile pocítíte první známky chřipkové infekce, začněte ráno a večer kloktat vlažnou vodu, do níž přidáte dvě kapky tea tree oleje dvě kapky gerániového oleje. Čaje z echinacey, květů bezu černého, máty a řebříčku, tělu rovněž prokáží dobrou službu. Dobrým pomocníkem je rovněž česnek. V případě, že cítíme škrábání v krku dejte si na noc Priessnitzův obklad na krk (vlhký šátek, igelitový pytlík, suchý šátek).

Hned druhý den si zaskočte do bylinářství kup te si kapky z lichořeřišnice větší. Berte po 3 dny vyšší dávku uvedenou na lahviččce. To Vám zaručeně pomůže.

A jak bojujete proti chřipce vy? Co děláte proto, abyste ji nechytli?

  • Linkuj.cz
  • Jagg.cz
  • Facebook.com
  • Delicious.com
  • Linkuj.cz
  • Jagg.cz
  • Facebook.com
  • Delicious.com
  • Jako máma od dětí
    25.05.2010 20:54:56
    Mamushka
    bojujeme dneska proti chřipce na všech frontách. Med, čaj, zázvor, bylinky, doplňky stravy na posílení imunity (máme dobrou zkušenost s curenzymem) a tenhle mix jediný pomáhá. Ale je to boj :-D
  • Chřipka?
    07.01.2010 00:21:17
    standa
    Mám sprchu na dvoře. Do zamrznutí aspoň jednou denně jsem pod ní. V zimě studenou vodu doma.
    Nepřetápět byt. Hodně česneku, ovoce a zeleniny.
    Přiměřeně pohyb na čerstvém vzduchu. A v době epidemii se vyhýbat ukašlanému a prskajícímu davu. Chřipka? Ještě jsem nepřeskočil, jak se říká, ale mi to pomáhá.
  • Bylinky léčí
    06.01.2010 14:51:55
    Terča Č.
    Jak již bylo řečeno, nejdůležitější je prevence. Já jím hodně zeleniny a ovoce, dodržuji pitný režim, piju bylinné čaje a 3x denně užívám výluhy z pupenů (především lichořeřišnici, echinaceu, kopřivu a břízu). A v neposlední řadě je velice důležité, aby byl člověk pokud možno psychicky dobře naladěný - věřte nebo ne - to dělá hodně :-))
  • Proti chřipce se dá vždy bránit !!!
    20.11.2009 16:44:40
    Alojz

    A rozhodně to nemusí být zrovna vakcínou. Na chřipkové viry je nejlepší vitamín C, samozřejmě malé dávky to zrovna neřeší a velké dávky člověk dost dobře nesnese. Přesto je i tady řešení, poměrně jednoduché a levné, jak bez vedlejších účinků užít i vysoké dávky vitamínu C:  – http://vitaminc.wz.cz  – . Samozřejmě výrobci vakcín by z toho radost určitě neměli!!! Já sám jsem astmatik, čili riziková skupina a x let (co beru vitamín C) nevím co to chřipka je!

  • bylinky a prevenci
    18.11.2009 13:58:21
    luca

    Začala jsem se zajímat o čínkou medicínu a narazila jsem na výrobky Energy. Jsou to naprosto úžasný byliny s bioinformací, které jsou nejen dokonalé pro prevenci,ale i léčbu. Užívá je i můj roční synek. Máte-li ve svém okolí centrum Energy, kde Vám změří i pomocí přístorje Supertronic Vaše zdraví a energii, neváhejte to vyzkoušet. Mám to vyzkoušené na sobě a sama už měřím a stále se jen divím a chválím.

Přidat komentář
* Povinné pole




Reklamní systém AdMarket Inzerujte na Zdrave.cz a na spřízněných portálech. Máme pro vás 1 000 000 reálných uživatelů. Chci vědět víc!