zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Menopauza a zdraví pohybového aparátu – vyšetření, podpůrné doplňky stravy a fytoterapie

Klára Vojkůvková
13.05.2023

Menopauza je jako konec jedné cesty a současně začátek jiné, proto se nikdo nediví, že je zapotřebí životní síla, vitalita a opravdu zdravé kosti. Toto náročné období nemusí být jen plné děsu a obav, ale může poskytnout i příležitost pro osobní růst a potřebnou změnu. Stačí se dobře připravit a pečovat o sebe, abychom mohly jít příjemnou procházkou.

Sebepéče v období menopauzy

Tělo ženy podstupuje v čase různé obměny, jedna z těch významnějších a viditelnějších, která dokáže zamotat hlavu, přichází v pozdějším věku. Vlivem poklesu tvorby hormonů, poté co se vaječníky rozhodly jít na odpočinek, přichází některé nepříjemné příznaky, jako jsou návaly horka, noční pocení, náladovost a úzkosti. Ženy na celém světě se na tyto projevy zaměřují a snaží se je co nejvíce zmírnit. Potíž je, že v ženském těle se svádí i jiné boje, které nejsou na první pohled tolik markantní, a tak se na ně snáze zapomene. Estrogeny totiž po celý život pomáhaly udržovat zdravou cévní stěnu, a s ní i kardiovaskulární systém, díky nim se hladina cholesterolu v krvi udržovala v normě, zásadně se podepisovaly na vaginálním a sexuálním zdraví, na elastičnosti kůže a na pevnosti kostí. Když tedy estrogeny chybí musíme svému zdraví pomoci oklikou. Zvláště kosti nám za to poděkují.

Problematická osteoporóza

Estrogeny do poslední chvíle u žen hrály důležitou roli v udržování zdravých kostí. V menopauze začínají kosti postupně ztrácet svou hustotu a sílu, což může vést k různým problémům, jako jsou zlomeniny a deformace. Každý lékař, který má menopauzální ženu v péči, by si tohoto rizika měl být vědom a stav pravidelně sledovat, na pomoc si může přizvat denzitometrii. Tento neinvazivní diagnostický test měří hustotu kostí v různých částech těla, obvykle v bederní páteři, kyčelním kloubu a někdy i v zápěstí. Výsledky jsou porovnávány s normou pro věk a pohlaví pacientky a jsou vyhodnocovány pomocí tzv. T-skóre. Pokud jsou výsledky nízké, nasazuje se léčba. V první řadě je důležité zajistit dostatečný příjem vápníku a vitamínu D.

Vitamín D pomáhá tělu vstřebávat vápník z potravy a zajišťuje tak jeho dostatečnou hladinu v krvi. Vápník je totiž pro kosti klíčovým minerálem. On je ten, o koho tu běží. Proto by se společně s ním měl podávat i hořčík, protože zajistí lepší prostupnost do tkáně a celkově zlepší metabolismus kostí. Často se zapomíná na vitamín K, který hraje důležitou roli při tvorbě kostní tkáně a na bílkoviny. Bílkoviny obsahují aminokyseliny potřebné pro tvorbu kolagenu a dalších důležitých struktur kostní tkáně. Někdy lékaři s oblibou nasazují hormonální substituční terapii. Je důležité si uvědomit, že tento přístup může mít i negativní účinky, jako je zvýšené riziko rakoviny prsu nebo tromboembolických událostí. Proto by mělo být rozhodnutí o podání této terapie individuálně zvažováno pro každou jednotlivou pacientku.

Podpůrná fytoterapie

Jak by měl vypadat jídelníček menopauzální ženy, aby pokryl veškeré zvýšené nároky je vcelku známý. Existuje však i několik zajímavých bylin, které se tradičně používají k podpoře zdraví kostí během menopauzy, které jsou méně obvyklé. Nabízí se např. ženšen, ashwaganda, známější rozrazil nebo v kuchyni běžná kurkuma.

Ženšen pro své adaptogenní vlastnosti pomáhá nejen snížit hladinu stresu v těle, ale funguje i v prevenci osteoporózy. Podle všeho snižuje činnost osteoklastů, tedy speciálních buněk rozkládajících kostní tkáň.

Ashwagandha je také adaptogen, avšak navíc některé studie ukázaly, že dokáže zvýšit hustotu kostí a snížit riziko osteoporózy.

Rozrazil obsahuje křemík, minerál, který je společně s vápníkem a hořčíkem také důležitý pro zdravé kosti.

Kurkuma a kurkumin v ní není jen silný antioxidant s protizánětlivými vlastnostmi. Výzkumy ukazují, že může pomoci zvýšit hustotu kostí a snížit tak riziko osteoporózy a osteoartrózy.

Osteoporóza může mít vážné následky pro kvalitu života. Pokud dojde ke zlomenině, může to vést ke ztrátě mobility a k závislosti pacientky na okolí. Chraňme své kosti zvláště v období menopauzy, pomůže nám k tomu pestrá strava některé byliny a pravidelná fyzická aktivita.

 

Zdroje: lekarnickekapky.czinternimedicina.czmedicinapropraxi.cz

Autor: Klára Vojkůvková

Chmel to není jen hlavní složka piva. Jaké jsou jeho účinky pro zdraví?
Zánět šlach: co ho způsobuje a jak na jeho léčbu?

Další články

Teče vám krev z nosu. Co všechno může být příčina?
Nemoci a léčba

Teče vám krev z nosu. Co všechno může být příčina?

24.04.2023

Krvácení z nosu může mít zcela banální a obyčejné, ale i vážnější příčiny. Mezi ty nejčastější patří poranění, ale i nachlazení a časté, nešetrné smrkání. Krvácení z nosu se může o ...