zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Oligoterapie: Léčivý efekt minerálních látek pro udržení těla v kondici

Pavlína Klaudová
19.01.2024

Oligoterapie je již tradiční součástí francouzské naturopatické praxe. Využívá minerální látky a stopové prvky ve formě doplňků stravy. Za účelem pozitivního působení na organismus jako celek, pro podporu imunitního systému nebo mozkových funkcí. Hraje pozitivní roli i v případě výkyvů nálad nebo potřebě rekonvalescence.

Co jsou stopové prvky a jak pomáhají vašemu zdraví

Pojem stopové prvky je termín, kterým se označují chemické látky, které jsou v lidském těle přítomny v nepatrných množstvích (v zastoupení menším než 0,01 % tělesné hmotnosti). Organismus si je nedokáže přirozeně syntetizovat. Aby mohl správně fungovat, vzniká nutnost jejich doplňování pomocí vyvážené stravy nebo doplňků stravy. Jsou totiž nezbytné například pro úspěšnou tvorbu bílkovin nebo správné fungování buněk. 

Podílejí se na mnohých tělesných procesech, včetně transportu kyslíku, buněčném dělení, účastní se energetického metabolismu. Pokud se některý ze stopových prvků v těle nenachází v dostatečném množství, dochází například ke svalovým křečím, únavě a chudokrevnosti. Esenciálními minerály a stopovými prvky pro bezchybné fungování těla jsou hořčík, železo, zinek, měď, jód, selen, mangan, bór, molybden, chróm, kobalt, fluor a vanad. Mnohé stopové prvky vykazují antioxidační účinky. Další například působí pozitivně na hojení a odolnost tkání. 

Kdy se oligoterapie obecně používá?

Co se týče oligoterapie jako vědy, byla definována ve Francii. Oligoterapeuta navštěvují všichni ti, kteří chtějí zlepšit fungování svého těla.  Určí jim dávkování stopového prvku podle celkového stavu pacienta, funguje rovněž v rámci prevence. Je pravdou, že i když jsou obecně stopové prvky brané jako neškodné, některé mohou ve v případě vysokého příjmu vykazovat určitou toxicitu, proto je dobré jejich dávkování poradit s odborníkem. V případě potřeby užívání doplňků stravy ve formě stopových prvků lze využít buď jednopruhové nebo složené výrobky. Některé obsahují synergické směsi vitamínů a minerálních látek. 

Oligoterapie se obecně doporučuje:

  • Pokud chce člověk zlepšit celkový zdravotní stav. Typicky, bojuje-li například s kožními potížemi nebo otoky.
  • Případně při potřebě regenerace a posílení vlasů nejen po lékařském zásahu, ale i například v případě hormonální nerovnováhy (po těhotenství nebo vysazení antikoncepce). 
  • Pro podporu hubnutí, stopové prvky totiž pracují v rámci metabolismu a udržují jeho fungování v rovnováze. 
  • Jako prevence předčasného stárnutí pokožky i celého organismu. 
  • V případě potřeby posílení paměťových funkcí a nedostatku mentální energie. 
  • Používají se i jako podpůrný prostředek při výkyvech hladin krevního cukru a cholesterolu. 

Jak fungují jednotlivé stopové prvky v těle

Pokud chcete, aby vaše tělo dobře fungovalo, je dobré vědět, jak působí jednotlivé minerální látky a stopové prvky na váš organismus. Jsou totiž důležitějšími spojenci zdravého těla, než byste si možná mysleli. I když je lze do něho dostat pomocí vyvážené stravy, v českých podmínkách a při našich tradičních stravovacích návycích to může být poměrně slušný problém. Zde jsou ty nejdůležitější:

  • Hořčík je důležitý pro správné fungování nervosvalové soustavy, podílí se na vyrovnaných hladinách krevního cukru. 
  • Železo se účastní okysličování buněk, je důležité pro správnou krvetvorbu.
  • Zinek působí jako silný antioxidant a podporuje budování dobré imunity. Je důležitý pro dobrý stav kůže, nehtů a vlasů. 
  • Selen je dalším důležitým antioxidantem a protizánětlivým prostředkem.
  • Měď podporuje dobré psychické rozpoložení, podílí se na eliminaci špatného cholesterolu a krevních triglyceridů.
  • Mangan hraje roli při normálním metabolismu sacharidů.
  • Chróm je důležitým prvkem pro správný metabolismus sacharidů a tuků.
  • Jód podporuje normální rozvoj kognitivních funkcí, podílí se na vyrovnaném fungování energetického metabolismu a pozitivně působí na vývoj dětského organismu.

Zdroje: shawellness.comsciencedirect.compubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Pavlína Klaudová

Vybírejte oblečení do zimy podle materiálu – jak si stojí, merino, kašmír, polyester nebo fleece?
Saunování: zdravotní výhody a kontraindikace tohoto oblíbeného rituálu

Další články

Kdy se alkohol stává závislostí a jak ji poznat?
Nemoci a léčba

Kdy se alkohol stává závislostí a jak ji poznat?

30.12.2023

Rozpoznání závislosti na alkoholu u blízké osoby je důležitým krokem k tomu, abychom jim mohli poskytnout potřebnou pomoc a podporu. Závislost na alkoholu je závažný problém, který ...