Poruchy menstruace

Menstruace – bezproblémová záležitost?

Zdravě.cz
22.05.2011

Menstruace je běžnou součástí života každé ženy od puberty až do přechodu, tedy prakticky po celou dobu reprodukčního období života ženy.

V průběhu menstruačního cyklu, který trvá obvykle 28 dní, dochází k dozrávání vajíček ve vaječníku a při něm dochází i k tvorbě hormonů, které jsou důležité pro reprodukční schopnost žen i pro samotné zdraví ženy.

Správná funkce vaječníků a přiměřená hladina hormonů v krvi ovlivňují často pravidelnost menstruace, bolestivost při menstruaci, ale i náladu, ukládání vápníku do kostí, imunitu, riziko infarktu a aterosklerózy atd.

V praxi se asi nejčastěji setkáváme s nepravidelným menstruačním krvácením - buď je příliš časté - polymenorhea, nebo se objevuje až po delší době - oligomenorhea.

Jsou ale i případy, kdy se krvácení nedostavuje vůbec, tento stav se nazývá amenorhea. Příčin může být celá řada: výkyvy hormonálních hladin, prudké změny hmotnosti, stres atd. Za fyziologickou považujeme amenorheu v přechodu, v těhotenství a u některých žen i při kojení.

Premenstruační syndrom

Premenstruační syndrom - PMS je soubor různých příznaků, kterými ženy trpí v období před menstruaci. V odborné literatuře se tyto příznaky běžně dělí na čtyři skupiny:

  • Skupina A - úzkost (anxiety) - bývá doprovázena úzkostí, podrážděností a nervovým napětím
  • Skupina C - chuť na sladké (carbohydrate craving) – projevuje se neodolatelnou chutí na sladkosti, zvýšenou chutí k jídlu, bolestmi hlavy, únavou, případně i mdlobami a závratěmi
  • Skupina H (hyperhydratace) - zadržování vody v těle, tzn. otoky končetin, přírůstek na váze, citlivost a napětí v prsou a v podbřišku, zvýšená plynatost, atd.
  • Skupina D - deprese – projevuje se nespavostí, zapomnětlivostí, sklonem k pláči, depresivní náladou a zmateností.

Zmíněné příznaky se objevuj ojediněle, projevy jednotlivých skupiny se mohou kombinovat.

Proč některé ženy trpí PMS a některé ne? Na tuto otázku jednoznačná odpověď neexistuje, ale víme, že se případnou změnou životosprávy nebo užíváním vhodných doplňků stravy dá těmto příznakům předejít, nebo zmírnit jejich důsledky. Například konzumace kofeinu, ať už ve formě kávy, čaje nebo koly, eventuálně i čokolády, tyto příznaky zhoršuje, omezení kofeinu je tedy dobrým krokem k jejich zvládnutí.

Některé příznaky, hlavně deprese, neodolatelná chuť k jídlu, se dají zase příznivě ovlivnit zvýšeným příjmem vitaminu E. Potíže odeznívají i při užívání některých doplňků stravy – například extraktu z pupalkového oleje, nebo některých přípravků kombinovaných, s obsahem komplexu vitamínů, stopových prvků a jiných prospěšných látek na přírodní bázi, například Sarapis Mensis nebo Sarapis.

Při nepravidelném cyklu doprovázeném akné pomáhá přípravek Sarapis Soja nebo Červený jetel plus soja. Při nedostatečném efektu se doporučuje hormonální léčba pod dohledem příslušného odborníka.

Sarapis Mensis se používá k posilnění funkce vaječníků, čehož se využívá při problematické a nepravidelné menstruaci a PMS. Lze jej použít také jako podpůrný prostředek při opakujících se potížích s mikroorganismy v oblasti pochvy a močových cest.

Sarapis Mensis obsahuje:

  • včelí mateří kašičku
  • květní pyl
  • fermentovaný pyl
  • extrakt z brusinek
  • extrakt ze sójových bobů a červeného jetele
  • niacin
  • hořčík
  • zinek
  • beta karoten
  • vitaminy B1, B2, B6, B12, E

Sarapis Mensis mohou užívat i ženy, u kterých na výše uvedené potíže nelze ze zdravotních důvodů podávat hormonální antikoncepci. Opatrnosti při užívání by měly dbát osoby alergické na včelí produkty.

Sarapis Mensis je registrován jako doplněk stravy a je volně prodejný v lékárnách.

logo.jpg

Podrobné informace a také kontakty na lékaře, kteří mají s touto problematikou dlouhodobé zkušenosti, získáte na bezplatné informační lince na telefonním čísle: 800 100 140. Nebo také na www.vegall.cz

 

Objednat Sarapis Mensis

Autor: Zdravě.cz

Český den proti rakovině
Bakterie v našich střevech

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Porod doma – ano, nebo ne?
Porod

Porod doma – ano, nebo ne?

18.06.2011

Stávají se porody doma trendem poslední doby? Kdo propaguje tento způsob přivádění dětí na svět a kdo je naopak proti? Porod doma má jistě své výhody, ale rozhodně i řadu nevýhod, ...