zdroj: Shutterstock.com
Ostatní témata

Mezinárodní den energy drinků – jaká rizika přináší jejich pravidelné pití?

Simona Staňková
15.08.2023

Pestré a designově lákavé plechovky, číhající na nás v regálech obchodů, benzinových pump, ale i nápojových automatů, jež najdeme dokonce i ve školních budovách. Řeč je o energetických nápojích. V nedávné době vznikl mezinárodní den energy drinků, jež je připisován na 15. srpna, a tak stojí za to, pozastavit se nad těmito „zázračnými nápoji“ a podívat se na ně více do hloubky.

Jaké složení mají energetické nápoje?

Zaměříme-li se na složení těchto nápojů, je v základu u všech velmi podobné. Pokud jste někdy zkoumali etiketu plechovky podrobněji, jistě jste mohli narazit na tyto přísady:

Kofein – hlavní stimulant, zvyšuje bdělost, povzbuzuje centrální nervový systém, pomáhá zvýšit energii a koncentraci. Ve většině nápojích se setkáváme s 30–36 mg kofeinu na 100 ml. Nadměrný příjem však může způsobovat nespavost, nervozitu, neklid, srdeční či trávicí potíže. Při množství nad 1 gram denně hrozí dokonce rozvoj deprese.

Taurin – jedná se o aminokyselinu, jež má antioxidační účinky, může podporovat hydrataci a funkci svalů, zvyšovat krevní tlak. Účinky na naše tělo však nejsou zcela jasné, neboť výzkumy jsou dosti omezené.

Cukr – jeho obsah je v nápojích (vyjma těch bez cukru) velmi vysoký, průměrně kolem 11 g ve 100 ml. Vypitím jedné plechovky tak lehce i překročíme doporučený maximální denní příjem jednoduchých cukrů.

Vitaminy – ve většině nalezneme i vitaminy skupiny B (B6, B12, niacin), které podporují energetický metabolismus a nervovou soustavu. V některých druzích najdeme i vitamin D či C.

Guarana – extrakt z guarany je také častou složkou v energiťácích. Obsahuje přírodní kofein, který podporuje stimulační účinky.

Ženšen – výtažek z kořene ženšenu podporuje zvýšení energie a odolnosti, zlepšuje koncentraci a kognitivní funkce, má také antioxidační vlastnosti.

L-karnitin – aminokyselina, jež se přirozeně vyskytuje i v těle. Přirozeně vzniká v játrech a v ledvinách. Podporuje zvýšení energetického výkonu a také spalování tuků.

Umělá sladidla – v případě, že chcete snížit energetický příjem, můžete sáhnout po „sugar free/zero“ variantách, které obsahuji zanedbatelné či žádné množství kalorií. Jedná se však o synteticky vyrobená sladidla, především acesulfam K, aspartam či sukralózu. Konzumace umělých sladidel ale nemusí být pro naše tělo zrovna prospěšné.

Pít či nepít?

Je zjištěno, že energy drinky konzumuje až 30 % dospělých a dokonce 68 % adolescentů. Co se týče dětí a dospívajících, na ty se zaměříme později.

Energetickým nápojům bychom se měli rozhodně vyhnout v těhotenství a při kojení, kdy je doporučená maximální denní dávka kofeinu 200 mg. Jelikož ostatní složky nápoje nejsou zcela prozkoumány a jejich účinky na naše tělo přesně známy, také z tohoto důvodu je nevhodná konzumace v tomto období.

Pozor by si měli dát lidé, citliví na kofein nebo další složky v nápoji či osoby, které nejsou zvyklé na přísun kofeinu. Nepříjemným následkem může být tachykardie, nespavost, třes, dokonce se zvyšuje riziko úzkostí a deprese.

Jak je uvedeno výše, ve 100 ml nápoje se nachází až 11 g cukru, což je opravdu velké množství a vypitím půllitrové plechovky snadno přesáhneme maximální denní dávku cukru. Problém tak může nastat u lidí s cukrovkou, hrozí také rozvoj nadváhy a obezity. Do zdravého a vyváženého jídelníčku se tyto nápoje příliš nehodí. Pokud máte potřebu si energiťák dát, vyberte si variantu se sladidly, i tam však buďte obezřetní.

Často se setkáváme s kombinací těchto nápojů s alkoholem. Zde je nutné upozornit na možné následky. Energy drinky nás jednoduše „nakopnou“ a přebijí tak účinky alkoholu. My máme v tu chvíli pocit, že je nám dobře, a tak popíjíme dál. Je třeba si ale množství hlídat, neboť nadměrný přísun alkoholu může posléze způsobit nepříjemné zakončení večera. Nehledě na to, že tato kombinace posiluje i riziko tachykardie a hrozí až zástava srdce. U někoho může také docházet k rozvoji závislosti na alkoholu.

Zmínili jsme si několik negativních věcí ohledně popíjení energy drinků, nabízí se tedy otázka, zda jsou vůbec k něčemu dobré? Ano, v jistých případech nám mohou opravdu pomoci. Jak je uvedeno výše, nápoje zlepšují výkon a podporují kognitivní schopnosti, což můžeme ocenit například při učení se na zkoušky, řešení náročných úkolů v zaměstnání apod. Nicméně je důležité, užívat jej v pravý čas, v rozumné míře a rozhodně jej nekombinovat s kávou.

Dle Mezinárodní společnosti pro sportovní výživu mohou energetické nápoje, konzumované před výkonem, zlepšit vytrvalost, zvýšit silové schopnosti, podpořit reaktivitu, ostražitost, soustředěnost. I v těchto situacích je však důležité načasování konzumace.

Energetické nápoje a děti/mladiství

V poslední době čím dál více dětí a mladistvých konzumuje energetické nápoje, což vyvolává značné obavy mezi odborníky. Diskutuje se proto o omezení prodeje tohoto druhu nápojů, a to od šestnácti nebo dokonce od osmnácti let. Vedlejší účinky energiťáků jsme si již zmínili, nicméně u mladších konzumentů jsou tyto účinky ještě znásobeny kvůli nižší hmotnosti a odlišné tělesné konstitucí. Nejzásadnější problém je však v tom, že děti a dospívající jsou ve fázi vývoje, a to i vývoje mozku, na nějž mohou mít energetické nápoje dosti negativní vliv. S konzumací samozřejmě souvisí i riziko rozvoje nadváhy a obezity a nebezpečí spojené s kombinací s alkoholem. Velkým problémem je přístupnost energetických nápojů, najdeme je dokonce i v prostorách škol. Je tedy velkým tématem, jaká opatření zavést, aby se prodej omezil, a to nejen na základních, ale i středních školách.

Zdroje: prevcentrum.czcz-test.cz, BLOG Aktin.cz

Autor: Simona Staňková

Spálová angína: čím je specifická, jak ji rozeznat a léčit?
Ostružiny – co všechno přináší našemu zdraví?

Další články