zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Sluneční alergie může být zesílena kosmetikou nebo léky. Na co dávat pozor?

Pavlína Klaudová
03.08.2023

Sluneční alergie umí pěkně potrápit. Může se objevit znenadání, i když jste jí předtím netrpěli. Třeba v návaznosti na používání kosmetiky, která obsahuje fofotoxické přírodní látky nebo pokud užíváte určité druhy medikace. Mnohdy odezní sama, jindy je však potřebné vyhledat pomoc lékaře.

Pozor na fototoxické rostlinné oleje a esenciální oleje

Mnoho začínajících výrobců domácí kosmetiky by se mělo mít dost na pozoru před materiálem, který může v létě způsobit poměrně nepříjemné potíže. U esenciálních a rostlinných olejů je fotosensitivita téma, jenž hýbe světem přírodní kosmetiky prakticky nepřetržitě. Je to reakce kůže na sluneční záření, konkrétně UV paprsky po absorpci nebo aplikaci určitých syntetických nebo rostlinných látek na něj citlivých.

Když je pokožka vystavena slunečním paprskům nebo jiným zdrojům UV záření (např. ze solária), proběhne reakce, aktivující tyto látky a vzniká toxické působení. V aromaterapii je spojováno s furokumariny a pyrokumariny, které jsou často přítomny v esenciálních olejích, získaných lisováním, z kůry některých citrusových plodů. Tedy pocházejí z botanické čeleď Rutaceae (routovité) či miříkovité (Apiaceae). Do nich patří třeba typicky kopr, mrkvové semeno (ze sladké mrkve), andělika lékařská, petržel nebo kmín.

Tyto éterické oleje mohou při kontaktu s UV zářením způsobit vyrážky, zarudnutí, hnědé nebo světlé skvrny, které jsou velmi špatně odstranitelné nebo vyvolat dlouhodobou, nevratnou depigmentaci. Pokud chcete použít do kosmetiky, kterou budete používat v létě citrusy, dbejte na to, aby byly zbaveny kumarinů. V případě pochybnosti při výběru se zeptejte prodejce.

Typy slunečních alergií aneb není jenom jedna

Typů slunečních alergií je povícero, a ne všechny jsou stejně silné nebo mají podobnou dobu trvání. Vůbec nejčastější je polymorfní sluneční alergie, která se často objevuje na jaře, kdy vaše pokožka není ještě tolik zvyklá na sluneční paprsky. Mezi nejčastější příznaky patří zarudnutí kůže, svědivé pupínky nebo mokvavé vyrážky. Mohou se objevit několik hodin nebo dokonce několik dní po expozici kůže záření. Postiženými partiemi jsou nekryté části těla, ramena, dekolt, trup, předloktí i obličej. 

Jaké další sluneční alergie lze pozorovat:

  • Acne aestivalis je velmi podobné klasickému akné. Připomíná typické zanícené pupínky. Tento typ reakce závisí na intenzitě slunečního záření, ale také se váže na přítomnost emulgátorů a konzervačních látek, které jsou přítomné v mnohých kosmetických prostředcích.
  • Solární kopřivka se vyskytuje od prvních okamžiků po vystavení slunci. Projevuje se oteklými, svědivými, červenými puchýřky. Může postihnout třeba i sliznici hrdla. Otoky je potřeba řádně ošetřit a zchladit postižené místo, neprodleně se přesunout mimo sluneční záření. Při přetrvávajících potížích je nutné vyhledat pomoc lékaře.
  • Fotosenzitivita může být kromě nevhodně zvolených esenciálních a rostlinných olejů (např. třezalkový) pro výrobu domácí kosmetiky, způsobena rovněž i některými potravinami (celer, citrusy, petržel), běžnou konvenční kosmetikou nebo některými léky (antibiotika, antidepresiva).

Zmírnění sluneční alergie je možné

V létě se prostě ať chcete nebo ne pobytu ve společnosti slunečních paprsků nevyhnete. Zlatým pravidlem, jak se dobře opálit bez alergické reakce je postupné vystavování pokožky slunečnímu záření. Lépe si tak na něho zvykne a podpoříte tak její přirozenou obranyschopnost. Ze začátku volte opalovací krémy s vyšším faktorem a aplikujte je co dvě hodiny. Zkuste na přímém slunci nepobývat v době, kdy je záření nejsilnější, to je od poledne do čtyř hodin odpoledne.

Na co ještě pamatovat

  • Pokud se u vás objevila sluneční alergie, je dobré provést konzultaci s dermatologem, který poradí, co ještě můžete dělat pro její zmírnění. Obecně může předepsat antihistaminika či derivát vitamínu A. Alternativněji zaměření dermatologové pracují také s antioxidanty, které mají fotoprotektivní účinek.
  • Každá forma alergie se projevuje typickými příznaky. Pokud se objeví, je potřeba vyhledat stinné místo a zakrýt se vhodným oblečením, nosit pokrývku hlavy a sluneční brýle.
  • Používejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem proti UVA a UVB paprskům.
  • Pro zklidnění svědící, spálené pokožky je dobré aplikovat krémy s obsahem aloe vera nebo panthenolu.
  • Pro lepší opálení vyzkoušejte přípravky s betakarotenem, vitamíny E nebo C.

Zdoje: aromaweb.commy.clevelandclinic.org

Autor: Pavlína Klaudová

Ovocné pecky: jaké můžeme kombinovat bez obav a jakým se raději vyhnout?
Jak správně ošetřit puchýře na nohou a má se puchýř propichovat?

Další články