zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Mořská voda jako lék zdarma. Jak její složení prospívá pokožce?

Pavlína Klaudová
25.06.2023

Máte-li šanci vyměnit v létě pobyt u bazénu za pláž, příjemný vánek a mořské vlny, neváhejte ani vteřinu nad tím, to udělat. Získáte totiž výborného parťáka pro krásnější pokožku a zdravější tělo. Mořská voda je totiž voda opravdu blahodárná.

Moře jako spojenec odstranění odumřelých kožních buněk

Co se týče pozitivního vlivu na vaši krásu, je mořská voda neboli spíše sůl, kterou obsahuje v tomto případě velmi prospěšná. Funguje mimo jiné jako mírný exfoliační prostředek. Podporuje odstranění odumřelých kožních buněk z epidermis a zjemní pokožku. Hraje také roli při udržení dobré tonizace. Zároveň se stará o zachování dobrého krevního oběhu, který je důležitý pro úspěšnou léčbu kožních onemocnění, akné a dalších strašáků krásy. Právě proto se používá v thalassoterapii. Je to léčba mořskou vodou, která je filtrovaná a zahřátá na tělesnou teplotu a má za cíl zklidňovat kožní podráždění a svědění.

Lék proti stresu, který je k dispozici téměř zadarmo

Kromě toho, že je koupání v moři ideální pro zchlazení během horkých letních dnů, je také účinným protistresovým prostředkem. Šplouchání vln a zdravý pohyb ve formě plavání podpoří celkovou relaxaci a pomůže odplavit nahromaděné starosti. Mořská voda navíc uvolňuje do vzduchu brom a síru. Je ideální pro relaxaci po intenzivním sportovním zápolení. Podporuje přirozenou pružnost těla, napomáhá uvolnit namožené svaly a zklidňuje celé tělo. Pokud na dovolené sportujete nebo to přeženete se cvičením a máte blízko moře, určitě se do něho po podání tělesného výkonu „naložte“, eliminujete tak možné bolesti, až se svaly „rozleží“.

Mořská voda má blahodárný vliv na váš organismus

Mořská voda je neuvěřitelným zdrojem tělu prospěšných minerálních solí, stopových prvků. Obsahuje sodík, vápník, draslík, zinek, jód, železo, chrom, mangan a další složky.  Možná vás překvapí, že se její minerální skladba blíží tomu, co obsahují některé tělní tekutiny (např. krevní plazma). Pouhých 15 minut, které strávíte v objetí vln tak může představovat výraznou pomoc pro podporu správného fungování vašeho organismu. V litru mořské vody je okolo 27 g chloridu sodného.

Při plavání v moři zachycuje tělo ionty obsažené ve vodě, které procházejí kožní bariérou a dostávají se do krevních kapilár, odkud jsou dále distribuovány do tkání. Tím pádem mají pozitivní vliv na znovuzískání potřebné energie a vitality. Mořská voda je skutečným pomocníkem v případě potřeby zklidnění potíží s klouby. Rovněž napomáhá uvolnění svalů. Proto se také uvádí, že rehabilitace za pomocí mořské vody mají účinnější výsledky. Mořská voda je tudíž skvělým spojencem pro zachování krásy těla i pokožky, ale i garantem spokojené a klidné mysli.

Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.govwebmd.com

Autor: Pavlína Klaudová

Vyšetření u dětského ortopeda: jaké vady a onemocnění patří k nejčastějším?
Potničky – co je způsobuje, jak je ošetřit a jak na účinnou prevenci?

Další články