zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Jak podpořit imunitu v podzimním období – z pohledu stravy, doplňků a dalších opatření

Simona Staňková
31.10.2023

Naše obranyschopnost zažívá v podzimních měsících zkouškové období. Zvyšuje se výskyt různých virových i bakteriálních onemocnění a náš organismus jim musí denně čelit. Rodiče menších dětí se často děsí nástupu svého potomka do školky/školy a doufají, že hned první dny neonemocní. Jak naše imunita funguje a jak ji podpořit, aby pro nás sychravé podzimní počasí nebylo synonymem pro nemoc?

Co je to vůbec imunita?

Imunitní systém je solova orchestr složitých reakcí našeho těla, který nás chrání před vnějšími infekcemi, viry, bakteriemi, mikroby a dalšími parazity, kteří by mohli nějakým způsobem narušit či poškodit zdraví našeho organismu. Dělíme ji na imunitu vrozenou (není nijak specifická) a získanou, kterou si budujeme v průběhu celého našeho života a dokáže být cílená.

Za rozvoj získané imunity jsou zodpovědné bílé krvinky, které se shromažďují především v brzlíku, slezině, kostní dřeni a lymfatických uzlinách. Jakmile se naše tělo setká s nějakým patogenem, bílé krvinky proti němu bojují a vytváří protilátky. Tuto odpověď si poté dokáží do jisté míry zapamatovat. V případě, že se stejný patogen objeví znovu, bílé krvinky jsou schopné na něj rychle reagovat a zneškodnit ho pomocí cílené imunitní reakce.

Imunita a střevní mikrobiom – jak spolu souvisí?

Střeva se dnes právem nazývají „druhým mozkem“ a jejich funkce je daleko důležitější, než se dříve myslelo. A právě i imunita je velmi závislá na zdraví našich střev, neboť právě zde se nachází až velká část imunitních buněk. Střevní mikrobiom neboli soubor „hodných“ mikroorganismů, které přirozeně osidlují střevo, je důležitou součástí našeho organismu.

A jak tedy podpořit zdraví našich střev? Základem je dostatečná konzumace vlákniny, která slouží jako prebiotikum pro střevní bakterie. Hojně ji najdeme např. v zelenině, ovoci nebo luštěninách. Řadíme sem také inulin, který slouží jako zásobní látka mnoha rostlin  a psyllium, které se získává ze semen jitrocele indického. Důležité je zařadit také samotné probiotické bakterie. Najdete je třeba v kysaném zelí, zakysaných mléčných výrobcích (např. podmáslí, kefír, kyška), jogurtech apod. Lze jej užívat i ve formě doplňku stravy.

Prevence je základem pro celou rodinu

Správnou imunitu je vhodné budovat již od narození, čím lepší základ dětem dáme, tím lépe se vypořádají s nemocemi v průběhu života. Nejlepší prevencí je dodržovat správné zásady během celého roku. Pokud se rozhodnete posílit imunitu chvíli předtím, než nastoupí děti do školy, nebude to jistě tak efektivní. Co všechno tedy nám i našim dětem v posilování imunity pomůže?

Kojení – podporovat budování imunity svého miminka mohou maminky již při samotném kojení, jelikož mateřské mléko obsahuje protilátky, a tak dítě chrání před infekcemi, alergiemi a dalšími nebezpečími, a i z toho důvodu se doporučuje kojení alespoň prvních 6 měsíců.

Vitaminy – jsou důležité jak pro děti, tak i pro nás dospělé. Některé z nich jsou pro imunitu velmi podstatné, a proto bychom měli dbát na jejich dostatečný příjem. Pestrá strava je proto velmi žádoucí, nicméně v některých případech je dobré použít i doplňky stravy, neboť nižší kvalita dnešních potravin nemusí obsahovat to, co by správně měla.

  • Vitamin D – velmi důležitý pro funkci imunitního systému, v létě ho máme dostatek ze sluníčka. V ostatních ročních obdobích je dobré dodávat jej jinou cestou, a to konzumací ryb, hovězího masa, vajec a případně užívat i v podobě doplňků stravy. Pro děti se vyrábí ve formě bonbonů, kapslí, ale i jako sprej, kapky nebo prášek.
  • Vitamin C – zvláště důležitý pro lidi s větší mírou stresu a sportovce. Je silným antioxidantem, podporuje imunitu a pomáhá zmírnit průběh nachlazení. Bohatě se nachází v ovoci a zelenině, proto je důležité vést děti k jejich konzumaci již od raného dětství. Dále jej mimoto seženeme opět v různých formách doplňků stravy.

Minerální látky – zde je důležité uvést především zinek a selen, což jsou minerální látky, které se podílí na enzymatických procesech v našem těle.

  • Zinek – brání proniknutí viru do buňky a podporuje produkci imunitních buněk, přispívá tedy ke správné funkci imunitního systému; je obsažen například v hovězím mase, luštěninách, celozrnných obilovinách. Dodávat ho můžeme určitě i prostřednictvím doplňků stravy.
  • Selen – je součástí antioxidačních enzymů, přispívá ke správné funkci imunitního systému

Probiotika – jak bylo zmíněno výše, jedná se o „hodné“ bakterie, osidlující naše střevo a významně se podílející na naší imunitě. Dostatečný přísun bychom měli mít nejen my, ale i děti, pro které se dnes dají probiotika sehnat například ve formě kapek nebo žvýkacích tablet. Stejně důležitý je ale i příjem ze stravy.

Omega-3 mastné kyseliny – působí protizánětlivě, mají pozitivní vliv na náš mozek, oči, srdce a cévy. Na dostatečný příjem bychom měli dbát u sebe i u svých potomků.

Spánek – pokud podceňujeme důležitost spánku, má to neblahý vliv i na naši obranyschopnost, jelikož se během něho tvoří látky, které jsou důležité jak pro imunitní systém, tak i pro psychickou pohodu. Pozor bychom měli dát také na modré světlo.

Psychika – stres a napětí ve velké míře škodí nám všem v mnoha směrech. Zaměříme-li se na imunitu, dochází během stresu ke snížení bílých krvinek, lymfocytů a tím je snížena právě i naše obranyschopnost. Je tedy důležité, udržovat se v dobré psychické kondici.

Kolostrum – buď kozí nebo kravské, obsahuje velké množství imunoglobulinů, laktoferin, cytokiny, dále pak vitaminy a minerály, díky čemuž je velkým pomocníkem naší imunity.

Správná strava – vyváženou a pestrou stravu bychom měli dodržovat všichni. Výběr potravin dokáže velkou mírou ovlivnit naši imunitu, proto konzumujte vy i vaše děti hodně ovoce, zeleniny, přijímejte dostatek kvalitních bílkovin, dodržujte pitný režim. Využijte léčivou sílu česneku, ale třeba i kurkumy, zázvoru, skořice apod. Vyvarujte se přílišné konzumaci jednoduchých cukrů, alkoholu, průmyslově zpracovaných potravin, umělých sladidel a dalších.

Zdroje: BLOG brainmarket.cz, BLOG fitness007.cz, betterhealth.vic.gov.auhealth.harvard.edu

Autor: Simona Staňková

EKG vyšetření – v čem spočívá a co díky němu zjistíme?
Migréna – nejčastější spouštěče a první pomoc při náznacích, že přijde

Další články