zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Letní zdravotní nástrahy, které na vás čekají v bazénech

Veronika Tůmová
04.07.2023

V prvních letních dnech a s příchodem prázdnin se už nemůžeme dočkat prvního skoku do bazénu, ať už je to bazén doma na zahradě, nebo ten veřejný. Vodní radovánky s sebou ale nesou i riziko různých kožních problémů, od bradavic a plísní až po některé pohlavní choroby. Jak se tomu všemu vyhnout a užít si koupání bez nepříjemných následků?

Před vstupem do bazénu bychom neměli podceňovat zásadu osobní hygieny. Do vody v bazénu, i když na její průzračnosti to není na první pohled patrné, se totiž splachují nejrůznější nečistoty z našeho těla, jako jsou zbytky kůže, sliny, pot, vlasy, ale i moč nebo zbytky fekálií. Čisticí systém v bazénech si sice s těmito látkami umí poradit, ale některé patogeny jsou natolik odolné a silné, že mohou představovat vážnou hrozbu.

Vysušení kůže, ekzémy, střevní potíže a podráždění očí

Po příjemně stráveném odpoledni v bazénu můžete pociťovat svědění. Pravděpodobně jde o vysušení kůže působením chloru, v tom případě pomůže sprcha, která by ostatně měla být samozřejmostí po koupání v chlorované vodě. Potom se nezapomeňte namazat hydratačním krémem. Při potížích s atopickým ekzémem bude lepší se chlorované vodě úplně vyhnout, atopická kůže je náchylnější k podráždění a její stav se může působením chloru ještě zhoršit. Chlór může podráždit i dýchací cesty a při nalokání se vody z bazénu může dojít i na nepříjemné střevní potíže. Pokud jde o podráždění očí, obvykle se to přičítá právě nadbytečnému množství chloru ve vodě, ale podle odborníků jde především o působení směsi chloru, moči, potu a nečistot z těl návštěvníků bazénu. Předejít se tomu dá pomocí plaveckých brýlí, pokud si už oči v bazénu podráždíte, použijte oční kapky ke zklidnění.

Mykózy a plísně

Chlorovaná voda může škodit přirozenému poševnímu prostředí. Výsledkem může být svědivý, nepříjemný výtok nebo poševní mykózy. Pomoci může vaginální čípek s obsahem probiotik. Hned po návratu z bazénu by měla doma následovat sprcha a pečlivé omytí intimních partií k tomu určeným intimním mýdlem. Jak známo, veřejné bazény a koupaliště jsou také prostředím, kde se velmi daří plísním. Proto se doporučuje nechodit zde naboso, ale v žabkách nebo v jiné vhodné obuvi.

Kryptosporidióza a pohlavní choroby

Plavecký bazén je bohužel vhodným prostředím pro vývoj a množení škodlivých parazitů, například takových, co způsobují kryptosporidiózu – průjmové onemocnění. Paraziti způsobující toto onemocnění přežívají v chlorované vodě až deset dní a mohou tak snadno infikovat plavce, kteří se omylem napijí vody. Kryptosporidióza se projevuje vodnatým průjmem a bolavým, křečovitým svíráním v břiše. K dalším příznakům infekce patří: bolesti hlavy a svalů, nevolnosti, slabost a únava, nechutenství nebo i zvracení. Kromě výše zmíněných potíží nám toho ale v bazénu může hrozit i víc, například známé a obávané bakterie E. coli, hepatitida A, nebo zánět spojivek. V bazénu se můžeme také nakazit trichomonádami nebo chlamydiemi. Je hojně rozšířený omyl, že pohlavní choroby se přenáší jen sexuálním stykem. Jen málo druhů pohlavních chorob se takto přenáší, ty ostatní je možné chytit třeba právě v bazénové vodě.

Řasy v bazénu

Bazénová voda je bez řádné údržby a péče pro řasy vhodným životním prostředím, mají zde vhodné podmínky k růstu a rozmnožování. Řasy se v bazénové vodě vyskytují buď v celém objemu bazénové vody, nebo tvoří seskupení na stěnách, dně a bazénovém příslušenství. Rychlost růstu populace některých řas je srovnatelná s rychlostí rozmnožování bakterií, takže může dojít k rychlému zhoršení kvality bazénové vody. Je proto velmi důležité kontrolovat hodnotu pH bazénové vody a aktuální koncentraci aktivního chloru. Zelené řasy můžou způsobit nepříjemné zdravotní problémy, dokonce i těžké alergie.

Jak se bezpečně a ohleduplně chovat v bazénu?

Především neobcházejme nařízení, podle kterého se má každý před vstupem do bazénu řádně osprchovat, bez plavek a s použitím mýdla. Po každé bakteriální a parazitární infekci je vhodné počkat alespoň dva týdny, než navštívíme veřejné koupaliště. Sprchu nevynechávejme ani po návštěvě bazénu. Vyhýbejme se napití bazénové vody, nosme žabky nebo pantofle. Respektujme ostatní, třeba děti nebo i dospělé, kteří se teprve učí plavat. Dodržujme další pravidla bezpečnosti, jako je neskákání do bazénu z míst, která k tomu nejsou určená. Při dodržování všech těchto zásad a pravidel můžeme podstatně eliminovat riziko vzniku zmíněných onemocnění a také úrazů.

Zdroj: lidovky.cz, BLOG chlorito.cz, Femina.cz, prozeny.cz

Autor: Veronika Tůmová

Léky a fototoxicita. Se kterými léky byste měli pobyt na slunci omezit?
Krásné nohy do letních žabek – jak na ztvrdlou kůži na patách?

Další články

Červen je měsíc tenkého střeva. Jak mu můžeme prospět?
Péče o tělo

Červen je měsíc tenkého střeva. Jak mu můžeme prospět?

14.06.2023

V červnu se těšíme na léto, dopřáváme si sezonní ovoce, tíhneme ke zdravějšímu a lehčímu jídelníčku, užíváme si pobyt venku. I nastupující léto nás však podle tradiční čínské medic ...