zdroj: Shutterstock.com
Rodiče a děti

Cestovní horečka aneb všechno je v hlavě – jak se může projevit a jak s ní bojovat?

Veronika Tůmová
23.08.2023

Léto je doba cestování, výletů po okolí i pobytů v zahraničí. Ačkoli se na dovolené všeho druhu obvykle všichni těšíme a předchází jim pečlivé plánování, ne každý je může dobře snášet. Cestování, to je zároveň určité vypětí a stres. Za nejvíc stresující se považuje cestování letadlem, ale cestovní horečka se může začít projevovat i před mnohem méně náročnou cestou, obvykle těsně před odjezdem.

Pokud máte nervy už ze samotné představy zařizování dovolené nebo i během samotného balení, zřejmě trpíte cestovní horečkou. Ta se může projevit, i když se na dovolenou těšíte a rozhodně chcete jet, ale váš organismus celou situaci vyhodnotí jako extrémně zátěžovou. Kromě klasických příznaků se může projevit i oslabení imunity a v té souvislosti pak rozvinutí onemocnění, které vám v cestě zabrání.

Příznaky cestovní horečky

K typickým projevům cestovní horečky patří bolest břicha, zvracení a průjem, u lidí trpících na migrény pak její rozvinutí. Dále je to sucho a bolest v krku, zvýšená teplota, úzkosti, nadměrné pocení, únava, slabost a nespavost. Jde o přechodnou psychosomatickou záležitost, která obvykle odezní během cesty na dovolenou nebo po příjezdu na místo určení. Její projevy však mohou být jak u dospělých, tak i u dětí tak silné, že vám vaši cestu na vysněnou dovolenou zkrátka znemožní.

Cestovní horečka u dětí

Ať už mají odjet jen k babičce nebo na dovolenou k moři, před odjezdem je najednou úporně bolí břicho a někdy se přidají i teploty a zvracení. Výsledkem bývají dovolené rušené na poslední chvíli, stres a zklamání. U dětí jsou tyto problémy poměrně častým jevem, který můžete zaznamenat opakovaně, třeba i před školními výlety a podobnými akcemi, i když se na ně samo dítě při první zmínce o nich velmi těší. Na vině je cestovní horečka, která cestování často velmi komplikuje, ale i když proti ní nejsou léky, dá se jí předcházet, nebo alespoň mírnit její projevy. U dětí může pomoci dlouhodobé posilování imunity, která si pak lépe poradí i s tímto druhem stresu. Po odjezdu dítěte na tábor nebo kamkoli, kde je bez vás, se druhý den informujte, zda projevy přetrvávají, nebo už na ně dítě „zapomnělo.“

Jak předcházet nepříjemným projevům cestovní horečky?

Cestovní horečce se můžeme pokusit předejít, a to jistotou, že máme sbaleno a vyřízeno všechno, co potřebujeme k bezproblémovému průběhu cesty. To znamená například platnost pasů, směněnou hotovost, včasné zmapování cesty, pokud jedeme autem, včetně nutných dálničních poplatků a podobně. Zabalit bychom si měli s dostatečným předstihem, například podle seznamu věcí, který si předem vypracujeme. Důležité je také včasné sjednání cestovního pojištění a příprava lékárničky. Pokud vás děsí představa, že opouštíte nikým nehlídaný dům nebo byt, zkuste si zařídit, aby vám někdo domů občas docházel všechno zkontrolovat, zalít květiny a podobně. Před cestou běžte brzy spát, nepijte alkohol a dejte si střídmou večeři. Od rána pak pijte dostatek tekutin.

Jak potlačit příznaky cestovní horečky

Pokud se cestovní horečka navzdory všem snahám projeví, jako první začněte zhluboka dýchat a pokusit se tak o celkové zklidnění. Můžete mít s sebou i láhev uklidňujícího bylinného čaje, uklidňující účinky má například meduňka, dobromysl nebo levandule. Během cesty se pak zkuste zaměstnat, například křížovkami, knihou, uklidňující hudbou a podobně. Mějte po ruce léky na žaludeční potíže, zvracení, i na bolest hlavy.

Zdroj: tchiboblog.czdrsleep.cz

Autor: Veronika Tůmová

Alergie na bílkovinu kravského mléka – co dělat, když se objeví diagnóza ABKM?
Jak pečovat o štítnou žlázu a jakých obtíží je dobré si všímat

Další články