zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Jak pečovat o štítnou žlázu a jakých obtíží je dobré si všímat

Klára Vojkůvková
26.08.2023

Štítná žláza je malý, ale důležitý orgán, na který se snadno zapomene, dokud nepřestane fungovat podle plánu. Odchylky od normálu nazýváme hypofunkcí (hypotyreóza) či hyperfunkcí (hypertyreóza). Jedná se o dvě nejčastější poruchy, které nás mohou v životě potkat.

Příznaky, které by mohly naznačovat problémy se štítnou žlázou

Pokud se objeví některý z následujících potíží je potřeba zbystřit:

Zvětšená štítná žláza: otok nebo boule na krku může poukazovat na tzv. struma neboli zvětšení štítné žlázy. To se pojí s různými komplikacemi.

Nárůst nebo úbytek hmotnosti: Hypofunkce štítné žlázy (hypotyreóza) může způsobit přibývání na váze, zatímco hyperfunkce (hypertyreóza) může vést ke ztrátě hmotnosti.

Únava a slabost: Hypofunkce štítné žlázy může vést k pocitu únavy, sníženého výkonu a poklesu vitality.

Poruchy spánku: Nespavost nebo nadměrná ospalost může také souviset se štítnou žlázou. Než lékař nasadí medikaci, měl by zkusit přijít na pravou příčinu.

Změny nálady: Štítná žláza ovlivňuje hladinu hormonů v těle, které mohou ovlivňovat náladu. Hypofunkce může způsobit depresi, zatímco hyperfunkce může vést k úzkosti, nervozitě nebo podrážděnosti.

Poruchy menstruace: Štítná žláza hraje důležitou roli v regulaci menstruačního cyklu. Nepravidelné krvácení, silné krvácení nebo úplné zastavení menstruace je vhodné konzultovat i s endokrinologem.

Mezi další běžné příznaky problémů se štítnou žlázou patří suchá kůže, vypadávání vlasů, zvýšená citlivost na teplotu, tlak nebo ztížené polykání.

Jak pečovat o svou štítnou žlázu?

Správná strava: Doporučuje se jíst stravu bohatou na živiny, zejména na jód. Štítná žláza přijímá jód z potravy a následně ho využívá k tvorbě hormonů (tyroxinu a trijodtyroninu). V případě tzv. jódového nedostatku dochází k různým problémům, jako je již zmiňovaná tvorba strumy či hypotyreóza. Jód se nachází v mořských plodech, mořských řasách, rybách, mléčných výrobcích a dalších potravinách.  Kromě jódu by se pozornost měla zaměřit také na přísun selenu. Selen je v těle nejvíce koncentrován právě ve štítné žláze a má zde různé funkce. Pomáhá přeměňovat neaktivní formu hormonu na aktivní nebo chrání štítnou žlázu před poškozením volnými radikály. Oxidativní stres je spojen s různými poruchami, jako je např. autoimunitní zánět, Hashimotova tyreoiditida a Gravesova-Basedowova nemoc aj.

Selen lze doplnit konzumací ořechů, tuňáka, lososa, chobotnice, humra, vepřového masa, celozrnných obilovin a luštěnin. Zároveň se doporučuje omezit příjem potravin bohatých na sóju, protože mohou negativně ovlivnit funkci štítné žlázy.

Fyzická aktivita: Aerobní cvičení, jako je chůze, běh, plavání nebo jízda na kole, může pomoci udržovat zdravou hladinu hormonů a stimulovat metabolismus.

Snížení stresu: Stres negativně ovlivňuje funkci štítné žlázy.

Prvním krokem ke zdravé štítné žláze jsou lékařské prohlídky. Pravidelné kontroly jsou důležité pro včasnou detekci a správné řízení jakékoli poruchy štítné žlázy. Úprava životního režimu je pouhou berličkou nikoliv vhodnou léčbou.

 

Zdroje: pharmanews.cz, internimedicina.cz

Autor: Klára Vojkůvková

Cestovní horečka aneb všechno je v hlavě – jak se může projevit a jak s ní bojovat?
Kruhy pod očima – nejčastější příčiny, které je potřeba si pohlídat

Další články