Hypertrofická kardiomyopatie - strana 1

Kardiomyopatie je obecně stav, kdy srdce má zhoršenou funkci, ale není známa jeho příčina.

Funkci srdce ovlivňuje ischemická choroba srdeční, hypertenze (vysoký krevní tlak), vrozené srdeční vady či onemocnění srdečních chlopní. Žádná z těchto chorob při kardiomyopatii není potvrzena, a přesto stav srdeční funkce se stále zhoršuje. Kardiomyopatie má několik druhů, nejčastěji se objevuje hypertrofická, dilatační a restrikční.

Hypertrofická kardiomyopatie znamená, že srdce má malé komory s velmi silnou srdeční stěnou (svalovinou), která srdci dovoluje silné stahy. Nastává stav, kdy svalovina se snadno stáhne, ale již nechce povolit (relaxovat), takže dochází k přeplnění plic krví a naopak do těla se dostává jen malé množství krve.

Hypertrofická kardiomyopatie je převážně bezpříznaková a může končit náhlou srdeční zástavou a smrtí (například u vrcholových sportovců). Jejím projevem je dále dušnost (kvůli překrvení plic), svíravá bolest na hrudi (neboli stenokardie, nedostatečným prokrvením srdeční svaloviny) a náhlá ztráta vědomí. Prvotním projevem mohou být také srdeční arytmie prokazující se na EKG.

Celkem článků 0