Lymfedém - strana 1
Lymfedém je onemocnění následkem nesprávné funkce lymfatického (mízního) systému.
Při této chorobě dochází k hromadění tekutiny ve tkáních organismu, které se projevuje otoky částí těla. Dělí se na dvě formy - primární a sekundární.
Primární lymfedém je vrozený a objevuje se zpravidla v pubertě či po 35. roce života. Tato forma je způsobena nedokonalým vyvinutím lymfatického systému. Bývá postižena nejčastěji jen některá část těla (např. končetina). Nejdříve se na základě spouštěcího mechanismu (infekce, úraz, zátěž) objeví otok končetiny, který postupně směřuje ke středu těla.
Sekundární forma se objevuje v jakékoliv části života, kdy je různým typem poranění ovlivněn lymfatický systém. Může být způsoben stejně jako u primární formy úrazem, infekcí nebo zátěží, ale častěji se vyskytuje u přerušení mízního systému nádorem či vyjmutím lymfatické uzliny a u ochrnutých končetin.
Prvními projevy je otok, bolest, únava a zhoršená manipulace dané části těla (končetiny). Lymfedém se vyskytuje v několika fázích, nejtěžší z nich se označuje jako elefantiáza neboli sloní noha (otok má velmi nadměrné proporce a připomíná nohu slona), kdy je zcela omezena hybnost končetiny.