Afty - strana 1

Afty jsou nepříjemné až bolestivé vřídky v ústech, které mohou krátkodobě způsobit i potíže při konzumaci jídla a pití.

Afty nejsou závažné onemocnění, dokážou však nepříjemně zkomplikovat život. Jsou to malé vřídky v ústech, vyskytující se buď jednotlivě, nebo v menších seskupeních, mohou být docela malé i větší a jejich vinou můžeme mít krátkodobé, zato však velmi intenzivní a bolestivé potíže s konzumací jídla i tekutin. V obzvláště těžkých případech mohou afty bránit i v mluvení.

Příčiny vzniku aft

Příčin ke vzniku aft může být několik, počínaje stresem, přes možná poranění a podráždění v ústech, i v důsledku dráždivých potravin (pomeranče, slané buráky, ostrá jídla atd.) až po dentální zákroky.

Pomoci nám mohou některé vitamínové doplňky stravy a hojivé přípravky. Důležitý je vitamin B (B-komplex) a vitamin C, který napomáhá hojení podrážděné sliznice, účinné jsou také tablety lékořice. Zcela přírodní a účinnou obranou proti aftám je také cibule, pro své antiseptické účinky. K prevenci patří pečlivá a pravidelná hygiena ústní dutiny a opatrné čištění zubů.

Stomatitida - afty
Afty

Stomatitida - afty

Herpetická stomatitida (herpetický zánět ústní sliznice), gingivostomatitida (zánět dásní a ústní sliznice) a retní opar (herpes labialis) jsou onemocnění, která mají stejného půvo ...

Celkem článků 1