Cirhóza jater - strana 1

Cirhóza jater se stává obvyklým onemocněním v naší populaci.

Příčinou cirhózy je nadměrné pití alkoholu a opakované virové hepatitidy (záněty jater). Může být způsobena také požitím toxických látek nebo otravou houbami. Přestože jsou játra hlavní detoxikační orgán a mají velmi rychlou schopnost regenerace, je možné je nezvratně poškodit.

Při cirhóze dochází k poškození jaterní tkáně uvedenými příčinami, játra poté nemají dostatek sil na detoxikaci krve a na svou regeneraci. Příznaky jsou natolik neurčité (nevolnost, ztráta chuti k jídlu, nadýmání), že se cirhóza objeví až v pokročilém stádiu, kdy se projeví již vážnými komplikacemi.

Mezi tyto komplikace patří žloutenka, portální hypertenze (vysoký tlak krve ve vrátnicové žíle), jícnové varixy (drobné žilky nahrazující průtok skrze játra vrátnicovou žílou, procházejí kolem jícnu a žaludku, při jejich protržení dochází až k vykrvácení), ascites (vodnatelnost břišní - hromadění tekutiny v břiše, utlačuje orgány a může se zde hromadit nebezpečná infekce). S nedostatečnou detoxikací krve souvisí vážná poškození mozku a ledvin. V poslední řadě je vysoká pravděpodobnost vzniku zhoubného nádoru jater.

Celkem článků 0