CRP - strana 1

CRP je lékařské vyšetření, které po odběru kapky krve z prstu jednoduše odhalí probíhající infekci změřením hladiny bílkoviny v těle.

CRP je zkratka sloučeniny C-Reaktivní protein. Je to bílkovina, která se tvoří v játrech. Pokud je tělo napadeno nemocí, zvyšuje se její koncentrace a reaguje obranným zánětlivým procesem.

Výhody vyšetření CRP

  • jednoduché - odběr kapky krve z prstu
  • rychlé - v ordinaci, která je vybavena přístrojem na měření CRP, je výsledek znám během několika minut
  • zdraví prospěšné - zabrání zbytečnému užívání antibiotik

CRP odhalí probíhající infekci v těle a podle naměřených hodnot se dá také lehce určit, zda je nemoc virového nebo bakteriálního původu.

Hodnoty CRP

Zdravý člověk má hodnotu CRP méně než 6 miligramů na litr. Při zánětlivém procesu tyto hodnoty stoupají ke stovkám až tisícům. Významná je rychlost těchto změn - hodnoty CRP se zvyšují jen pár hodin po vzniku zánětu.

Hodnota 6 - 40 mg/l odpovídá virové infekci, hodnota nad 40 je pravděpodobným signálem bakteriální nákazy a je na místě nasadit antibiotika. V průběhu léčby antibiotiky je možné aktuálně kontrolovat hladinu CRP. Pokud neklesá, přistupuje se ke změně či zvýšení dávky antibiotik.

Pokud člověk neprojevuje žádné známky infekce, přesto je mu naměřena vysoká hladina  CRP, může se jednat o autoimunitní či nádorové onemocnění a je potřeba dalších vyšetření.

Celkem článků 0