Revma, artróza, artritida - strana 1

Revma, artróza i artritida jsou kloubní onemocnění. Projevují se podobně, rozdíl mezi nimi je v příčinách vzniku.

Revma

Revmatická onemocnění mají mnoho podob, liší se projevy, rozsahem, závažností, trváním. Revma provází bolesti kloubů, svalů, šlach, úponů - pohybového aparátu. Obecně se výskyt revmatizmu předpokládá u starších osob. Revmatické obtíže však postihují i mladší osoby a také děti.

Příznaky revma

  • ranní ztuhlosti kloubů
  • otok kloubů
  • zvýšená citlivost okolí kloubu na dotek
  • zvýšená teplota a zarudnutí kůže v okolí kloubu

S postupem onemocnění dochází k destrukci a deformaci kloubu, což omezuje jeho hybnost s rizikem úplné ztráty funkčnosti kloubu. Kromě kloubních projevů může mít revmatoidní artritida i mimokloubní komplikace. Postiženo může být např. srdce, dále ledviny, plíce, krevní cévy aj. Rovněž se mohou tvořit podkožní revmatoidní uzlíky.

Artróza

Artróza je nejčastější onemocnění kloubů. Vzniká nadměrným přetěžováním a následným opotřebením kloubů. Postihuje páteř, šlachy, klouby, svaly či chrupavky. Artrózou nejčastěji onemocní lidi s nadváhou, sportovci, pacienti s vrozenou vadou kyčelního kloubu.

Artróza se léčí podáním léků s protizánětlivými účinky, zábaly, koupelemi či bylinkovými mastmi.

Artritida

Artritida je zánětlivé onemocnění projevující se podobně jako artróza. Artritida vzniká následkem poruchy imunitního systému. Ženy postuhuje přibližně třikrát častěji než muže.

Medicína zatím tuto nemoc nedokáže zcela vyléčit, lze však utlumovat její projevy a zpomalit její vývoj. Užívají se protizánětlivé léky, kortikoidy. Důležitá je rehabilitace, někdy se provádí i chirurgická léčba.

 

Celkem článků 1