Žlučníkový záchvat - strana 1

Žlučníkový záchvat neboli žlučníková kolika je stav, který se velmi často objevuje u lidí s žlučníkovými kameny, pokud snědí tučné jídlo.

Tělo na zvýšené množství tuku v potravě reaguje automaticky vyloučením žluči z žlučníku (která napomáhá trávit tukové částice). Při tomto mechanismu je spolu s žlučí vytlačen i nějaký žlučový kámen do žlučovodu, kde se zasekne. Svalovina žlučovodu se pak začne stahovat a uvolňovat, aby kamínek vypudila. To se projeví jako kolikovitá křečovitá bolest, která přichází a odchází ve vlnách, jak se svalovina žlučovodu stahuje a povoluje. Pokud se kamínek vypudí do střeva, bolest odezní.

Pokud ucpání žlučovodu trvá déle, objevuje se i žloutenka vzniklá zastavením odtoku žluči. Další komplikací může být i akutní zánět žlučníku.

Léčbou první volby je podávání spasmolytik, které uvolňují svalovinu žlučovodu a ulevují od kolikovitých bolestí. Důležitá je i prevence vzniku koliky, především pokud nemocný ví, že má žlučníkové kameny. Prevence znamená vyhýbat se tučným jídlům a kořeněným jídlům s dráždivým efektem.

Celkem článků 0