Basaliom - strana 1

Basaliom je velmi časté, zhoubné nádorové onemocnění kůže, vznikající vlivem slunečního záření.

Není pro postiženého jedince smrtelnou hrozbou, ale může se rozšířit do velkých ploch na kůži a ničit tkáně. Postihuje hlavně obličej a další místa na těle často a dlouho vystavovaná slunci. Je častým jevem zejména u starších lidí, okolo 70 let věku, vzácněji se vyskytuje u lidí mladších.

U tohoto druhu nádoru je důležitý včasný zásah a započetí léčby, z důvodu agresivity onemocnění. Nejde však naštěstí o nádor se sklony k metastázování, tedy zakládání zhoubných zárodků v dalších částech těla. Je tu však nebezpečí častého se opakování onemocnění, i když se zdá být napoprvé zdárně vyléčen.

Příčinou basaliomu je poškození vnějších, basálních buněk, ke kterému dochází vlivem UV záření. To nám hrozí nejen při přímém a dlouhém pobytu na slunci, ale i při častých návštěvách solárií. Prevence je jednoduchá – opalování s mírou a mimo rizikovou dobu (11-15 hod) a použití kvalitních krémů s UV faktorem během i po opalování. Při návštěvě solária se doporučuje přesvědčit se o kvalitě a bezpečnosti přístrojů a služeb.

Celkem článků 0