Rakovina kůže - strana 1

Rakovina kůže neboli kožní nádory jsou velmi závažné a celkem časté rakovinné onemocnění.

Rakoviny kůže je několik typů. Nádory na kůži se liší umístěním, velikostí, tvarem, barvou či prognózou. Nejčastěji se můžeme setkat s těmito typy – bazaliom, spinaliom a melanom (nejnebezpečnější). Tyto nádory se vyskytují stále častěji, jelikož lidé se více vystavují slunečním paprskům, zvláště bez ochranných krémů a stále více je populární opalování v soláriích. Jejich výskyt je vyšší a  nebezpečnější s narůstajícím věkem. Příznaky se dělí dle typu nádoru.

Bazaliom (bazocelulární karcinom) je nádorem bazální vrstvy kůže a je způsoben nadměrným sluněním. Projevuje se až kolem 60. roku života a častěji u světlého typu kůže (na obličeji a uších). Vypadá nejdříve jako zvláštní strup, který nemizí, objevuje se pouze na jednom místě. Lečí se lokálním vyříznutím.

Spinaliom (spinocelulární karcinom) je nádorem méně častým, tvoří se ve střední vrstvě pokožky a vypadá jako černý uzel s drsným povrchem. Při vyříznutí je potřeba vyjmout větší část okolí včetně zdravé tkáně. Může dojít k metastázám, pokud se včas nepodchytí.

Melanom je nejhorším nádorem kůže. Vyskytuje se více u žen (také ze slunečních paprsků). Má nepravidelné okraje, mění barvu a tvar, zpravidla se tvoří z mateřských znamének. Léčí se chirurgicky, chemoterapií a ozařováním, jelikož je vážným zhoubným nádorem, který metastazuje.

Celkem článků 2