Běh - strana 1

Běh je vedle plavání a cyklistiky jedním z nejmasovějších sportů.

Běh je způsob pohybu umožňující člověku nebo zvířeti rychlý a efektivní pohyb po svých končetinách. Ve sportu se definuje běh jako chůze, při níž se v určitém okamžiku nedotýká země ani jedna končetina. Běh v sobě zahrnuje celou řadu dalších termínů, jako je sprint, klus, jogging apod.

Historie běhu

V dřívějších dobách byl běh pro člověka jednou ze základních forem získávání obživy. Jako neúprosný štváč dokázal pronásledovat svou kořist po dlouhé hodiny či dokonce dny, dokud se dostatečně neunavila a nebylo ji možné z blízka zabít. Perfektně vyvinutý termoregulační systém, krátké prsty na nohou a odpružení tvořené důmyslným systémem vazů a šlach na nohou jsou jen některé z výhod, činící pro člověka běh tak efektivní.

Zdravé běhání

Dnes je běh oblíbenou sportovní disciplínou a rovněž způsobem, jak se udržet v kvalitní kondici. Je však třeba si uvědomit, že během života se zraní přibližně 70 % běžců. Proto by náruživí běžci měli věnovat patřičnou pozornost dobré obuvi, rozehřátí, nepřeceňování vlastních sil, dostatku tekutin a zdravé stravě.

Je přirozené běhat delší trasy?
Běh

Je přirozené běhat delší trasy?

09.02.2010

Chtějí běžci při maratónském běhu po svém tělu něco, k čemu není původně stavěné? Konvenční představa tvrdí, že běhy na dlouhé vzdálenosti lidské tělo vysilují a opotřebovávají, a ...

Jděte si zaběhat
Běh

Jděte si zaběhat

09.12.2008

Spousta pravidelných běžců vám neřekne, že běhá proto, aby se v padesáti nemuseli strachovat o svůj krevní tlak nebo snad shodili nějaké to přebytečné kilo. Řeknou, že je to prostě ...

Celkem článků 3