Běh

Jděte si zaběhat

Petr Zimola
09.12.2008

Spousta pravidelných běžců vám neřekne, že běhá proto, aby se v padesáti nemuseli strachovat o svůj krevní tlak nebo snad shodili nějaké to přebytečné kilo. Řeknou, že je to prostě baví. A dobrá fyzická i duševní kondice je něco jako třešnička na dortu vítězství.

Běhání jako relaxační aktivita se začíná v moderní civilizaci prosazovat zhruba od 70. let minulého století. Stále více a více lidí si jde občas večer po práci zaběhat a dokonce přibývá i těch, kteří jsou schopni uběhnout maratón.

Reklamní spoty a upoutávky na nejrůznější fitness přístroje chrlí informace, jak je běhání nezdravé a jak uděláme mnohem lépe, koupíme-li si jejich (ne zrovna levný) produkt, díky němuž v pohodlí domova zhubneme mnohem efektivněji a dosáhneme lepších výsledků něž při onom namáhavém běhu. To rozhodně není pravda, i když samozřejmě existují výjimky, o kterých si povíme.

Pozitivní účinky běhání

To nejlepší na běhání a obecně na všech venkovních aktivitách, je důkladné prokysličení těla, čehož z pohodlí obýváku rozhodně nedosáhnete. To, že běhání ničí klouby, také není stoprocentně pravda. Samozřejmě, pokud máte dvacet kilo nadváhu a vyběhnete si po asfaltce v sandálech, vašim kloubům to rozhodně neprospěje. Nejlepší je v takovém případě investovat do kvalitnějších bot, které co nejvíce tlumí náraz, a jako trasu si vybrat raději lesní cestu. Pokud budete zvyšovat zátěž postupně, shodíte přebytečná kila, posílíte svaly, šlachy a vazy nohou a v konečném důsledku svým kloubům ještě ulevíte.

Vědeckým zkoumáním i zkušenostmi je prokázáno, že jsou běžci daleko méně náchylní k běžným nachlazením a mají silné a dobře fungující srdce i cévní systém.

Jak si vybrat správnou obuv

Výběr běžecké obuvi není věcí, kterou je dobré podceňovat. Jak již bylo řečeno, běhání je rozhodně zdraví prospěšný sport. Ale určitě ne v botách koupených na vietnamské tržnici za 100 korun. To už raději jděte na boso, je to zdravější...

První věcí, nad níž je užitečné se před nákupem zamyslet, je v jakém terénu se nejspíše budete pohybovat. Existují boty určené do terénu, boty na silnici nebo na obojí.

Boty je nejlepší si v obchodě důkladně prozkoušet, zda dokonale sedí a nikde netlačí. Velikostně by měly být o půl až o číslo větší, než boty v kterých normálně chodíte.

Je jen na vás, zda se rozhodnete udělat něco pro své zdraví. Není nic jednoduššího, než teď vstát z pohovky, nazout boty a jít se na pár minut proběhnout. Zkuste chvíli zlehka klusat, pak se na chvíli zastavte, protáhněte se, popřípadě si dejte pár rychlejších rovinek a znovu pokračujte v běhu.

Nesnažte se nic uspěchat, běhání by vás mělo především bavit. Zátěž zvyšujte jen postupně a pro vyhnutí se stereotypu můžete měnit trasy. Klidně si k sobě přizvěte někoho dalšího a navzájem se povzbuzujte ve vašem snažení.

Autor: Petr Zimola

Preventivní očkování
Zánětlivá onemocnění konečníku

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Dolomitenmann - čistě mužská záležitost
Adrenalinové sporty

Dolomitenmann - čistě mužská záležitost

06.04.2009

Každým rokem se horské městečko Lienz v Rakousku, stává dějištěm jednoho z nejtvrdších a nejextrémnějších závodů světa - Dolomitenmanna. Již víc jak dvacet let se zde na konci kaž ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...