Kašel - strana 1

Kašel je reflexní obranný mechanismus organismu.

Kašel je náhlý a často se opakovaně vyskytující reflexní obranný mechanismus, který pomáhá odstranit z dýchacích cest různé sekrety, dráždidla, cizí částice a mikroby. Kašel sestává z krátkého nádechu, následného nuceného výdechu proti uzavřené hlasivkové štěrbině a silného uvolnění vzduchu z plic po otevření hlasivkové štěrbiny, je doprovázen charakteristickými zvuky.

Kašel je častým symptomem různých chorob. Mnohé viry a bakterie se během evoluce přizpůsobily tak, že u svého hostitele vyvolávají kašel, což jim napomáhá v dalším šíření. Většinou je kašel způsoben infekcí dýchacích cest, ale může být vyvolán i kouřením, znečištěným ovzduším, astmatem, rakovinou plic, srdečním selháním, dušením a některými léky.

Dle různých hledisek lze rozlišovat kašel akutní (do 20 dnů) a chronický (více jak 3 týdny) nebo neproduktivní (suchý) a produktivní kašel (vlhký) kašel. Běžné nachlazení začíná zpravidla fází neproduktivního kašle. Jak nachlazení pokračuje a zvyšuje se množství hlenu v dýchacích cestách, kašel se mění na produktivní (nejčastěji do 3 až 4 dnů).

Kašel
Kašel

Kašel

11.02.2009

Kašel je životně důležitý obraný mechanismus našeho organismu. Zakašlání slouží k očistě krku a dýchacích cest. Do dýchacích cest se vlivem dýchání dostává určité množství prachu a ...

Celkem článků 1