Kašel

Kašel

Alena Mrákotová
11.02.2009

Kašel je životně důležitý obraný mechanismus našeho organismu. Zakašlání slouží k očistě krku a dýchacích cest. Do dýchacích cest se vlivem dýchání dostává určité množství prachu a případných virů a bakterií, které pak dráždí sliznici dýchacích cest. Kromě prachu a ostatních částeček se na sliznici v dýchacích cestách usazuje také hlen a odumřelé buňky.

Při kontaktu dráždivých látek se sliznicí dýchacích cest začnou dýchací cesty produkovat větší množství hlenu, který následně vyvolá kašel. Kašlem dochází k vypuzení škodlivých a dráždivých látek ven z dýchacích cest do ústní dutiny. Pokud se kašel vyskytuje ve větší míře, měli bychom mu věnovat určitou pozornost a samotný příznak nepodceňovat.

Kašel můžeme rozdělit do několika základních skupin. První dělení kašle je na kašel AKUTNÍ a CHRONICKÝ.

Akutní kašel

Je vyvolán přímým podrážděním dýchacích cest. Akutní kašel je mnohdy velmi pocitově nepříjemný, protože zde dochází ke strachu o život. Nejčastější příčinou akutního kašle je vdechnutí cizího tělesa nebo slin. Forma akutního kašlavého reflexu může být vyprovokována dráždivými plyny, při alergiích nebo při akutních bakteriálních či virových onemocněních. Akutní kašel může mít svou příčinu i v srdečním selhání.

Chronický kašel

Vyskytuje se u chronických forem různých onemocnění dýchacích cest. Mezi tato onemocnění patří zejména CHOPN - chronická obstrukční plicní nemoc, dále pak astma, černý kašel, kuřácký kašel nebo rakovina plic. Za chronický kašel se považuje kašel trvající déle než 4 - 6 týdnů.

Další základní dělení kašle je podle toho, zda se při kašlání vytváří hlen či nikoli. V případě výskytu hlenu, který je možno vykašlat, a přítomnosti chraplavého přízvuku mluvíme o tzv. produktivním kašli. V horším případě se může jednat i o vykašlávání čerstvé krve, což je velmi varujícím příznakem závažného onemocnění. Jde buď o postižení tuberkulózou nebo srdečním městnáním. Pokud se hlen při kašli vůbec nevytváří nebo ho nelze vykašlat, kašel se označuje jako NEPRODUKTIVNÍ neboli SUCHÝ.

Příčina kašle se mnohdy může rozpoznat už podle prvních charakteristických rysů kašle. Záchytnými body jsou především denní doba, kdy se kašel vyskytuje, způsob vzniku a samotná vlastnost kašlání.

Jak poznat příčinu kašle

Počínající zánětlivé akutní onemocnění dýchacích cest se vyznačuje zejména suchým dráždivým kašlem, který se vyskytuje hlavně v noci a ráno. Astmatický kašel je suchý a objevuje se v noci, ráno a především po fyzické námaze. Ataka silného záchvatovitého kašle vzniká na podkladě přítomnosti cizího tělesa v dýchacích cestách. Vlhký kašel může být příznakem chronické formy onemocnění dýchacích cest, ale také rakovinného postižení plic či srdečního selhání.

Léčba odpovídá stanovené příčině a typu kašle. Produktivní kašel by se neměl v žádném případě potlačovat, neboť odstraňuje škodliviny z plicní tkáně. Zde se aplikují expektorancia, která slouží ke snadnějšímu vykašlání, nebo mukolytika na zředění hlenu. V případě bakteriální nákazy je nutno zahájit léčbu antibiotiky. Kašel způsobený akutní překážkou v dýchacích cestách je nutno urgentně řešit a zamezit tak udušení nemocného.

Kašel by se neměl za žádných okolností podceňovat. Každý, kdo zjistí první výskyt kašle, by se měl nadále pozorovat, a sledovat tak další vyvíjející se průběh. Časným záchytem akutní formy se může předejít dalším možným komplikacím, zamezit přechodu od akutního stadia choroby do její chronické formy, ale i včas zasáhnout proti rakovinnému bujení. Mnohdy bývá prvním varovným signálem, upozorňujícím na jakýsi boj s patologickou látkou v organismu.

Autor: Alena Mrákotová

Hydrokolon terapie
Kouření na pracovišti

Další články

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Co je to bolest ?
Bolest a další příznaky

Co je to bolest ?

18.03.2009

Bolest je subjektivně vnímaným nepříjemným senzorickým a emočním prožitkem vyvolaným skutečným či potenciálním poškozením tkáně nebo psychologickými faktory. Je všeobecně dobře zná ...