Lymská borelióza - strana 1

Lymská borelióza je nemoc nejčastěji přenášená klíšťaty.

Lymská borelióza patří mezi složitá onemocnění, která postihují více systémů najednou (nervovou soustavu, kůži, srdce a klouby). Jedná se o infekční onemocnění způsobené bakterií (Borrelia burgdorferi), která je přenášena infikovaným klíštětem, ale může být i přenesena jejich výkaly či kousky těl.

Příznaky onemocnění se dělí do tří stádií, avšak nemusí se pokaždé projevit a o nemocnění se pacient dozví i o několik let později z krevních testů. V prvním stádiu se objevuje v místě kousnutí klíštěte červený flek s bílým lemem a je doprovázený příznaky chřipky. V druhém stádiu nastanou komplikace s nervovým systémem a srdcem. Třetí stádium se může projevit i po měsících, někdy i letech a charakterizují ho imunopatologické reakce - změny na kůži a na kloubech.

Při tomto onemocnění je důležitá včasná diagnóza, a proto je velmi důležité se proti klíšťatům bránit a sledovat všechna případná kousnutí. Ihned při objevení typického fleku na kůži se podávají dlouhodobě antibiotika, při zhoršení stavu je nutná hospitalizace. Komplikací i při vyléčení mohou být záněty kloubů, poruchy nervů či paměti.

Celkem článků 0