Ovulace - strana 1

Ovulace je uvolnění zralého vajíčka z vaječníku.

Ovulace je medicínský název pro období, kdy se v polovině menstruačního cyklu každé ženy uvolňuje zralé vajíčko z vaječníku, které dále sestupuje vejcovody směrem do dělohy. Na začátku cyklu se jeden z folikulů zvětší a naplní tekutinou. Postupem času se váček zvětšuje a produkuje hormon estrogen, který se během cyklu vyplavuje do krve. Estrogen má vliv na sliznici dělohy, která zjemňuje hlen v děložním hrdle. Díky tomu spermie lépe prochází k dozrálému vajíčku. Vyplavením vajíčka zapřičiní prasknutí folikulu neboli obalu vajíčka. Prasklý folikul stále zůstává a přemění se na žluté tělísko. V případě, kdy se vajíčko neoplodní, žluté tělísko odchází ven během menstruace. Pokud se na cestě setká zralé vajíčko s mužskou spermií, dochází k vzájemnému splynutí a oplodnění.

Při plánovaném rodičovství musí žena zjistit svůj termín ovulace. Nejpřesněji se zjišťuje pomocí ultrazvukového vyšetření, kdy lékař měří velikost folikulu a luteizačního hormonu. Méně přesněji se dají ovulační dny zjistit měřením teploty v ústech, konečníku a pochvě. Hodnoty bazální teploty musí být měřeny ve stejnou dobu, a to nejlépe ráno po probuzení. Doporučuje se přesně a pravidelně zaznamenat hodnoty. V časné době před ovulací nebo přímo při ovulaci, bazální teplota mírně klesne, což je vhodná doba k otěhotnění.

Nepravidelnost ovulačního období se vyskytuje u žen, které mají různé zdravotní problémy nebo prožívají silné psychické vypětí.

 

Co je ovulace?
Ovulace

Co je ovulace?

Ovulace je okamžik, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Uvolněné vajíčko začne pomalu sestupovat vejcovodem k děloze pomocí pohybů řasinek výstelky vejcovodu.

Syndrom polycystických ovarií
Ovulace

Syndrom polycystických ovarií

01.04.2009

Když se vám nedaří otěhotnět, může to mít řadu příčin. Jednou z těch častějších je tzv. syndrom polycystických ovarií (PCOS), tedy endokrinní onemocnění, které postihuje 5 až 10 % ...

Celkem článků 2