Pilates - strana 1

Pilates je moderní a zdravá cvičební metoda na rovnoměrné posílení těla. Víte, jak se pilates cvičí?

Pilates jako cvičební metodu na rovnoměrné posílení těla vyvinul Joseph Hubertus Pilates. Ten jako malý trpěl astmatem, křivicí a revmatickou horečkou. Byl sice velmi slabý, ale rozhodl se zesílit. Pomoc hledal ve všech možných západních i východních formách cvičení. Když za první světové války pracoval jako ošetřovatel, navrhl cviky pro pacienty ležící na lůžku. Tyto cviky se staly později základem celého cvičebního systému, vyučovanému v jeho prvním Pilates studiu, které si otevřel v roce 1926 v New Yorku.

Pilates se často přirovnává k józe. Není to ale tak docela pravda. Základem je sice správné dýchání, koncentrace a dokonalá přesnost a plynulost všech pohybů, ale v pilates se klade větší důraz na stabilizaci v oblasti beder, břicha a hýždí.

Dnes pilates využívají v různých modifikacích lidé s chronickou bolestí zad, nadváhou, osteoporózou, trpící nadměrným stresem a těhotné ženy. Oblíben je i u tanečníků a sportovců, ale jeho cvičení má velký přínos pro zdraví každého, kdo se ho rozhodne cvičit.

 

Celkem článků 1