Pilates

Pilates – efektivní způsob jak mít lepší pocit z vlastního těla

Jana Kožená
24.03.2009

Pilatova cvičební metoda není moderním výdobytkem hollywoodských hvězd. Jedná se o speciální cvičební program, který ve 20. letech 20. století objevil Joseph Hubertus Pilates.

Toto vysoce efektivní cvičení pozitivně působí na správné držení těla, posiluje a protahuje hluboké i povrchové svaly a snižuje stres a únavu.

Při cvičení by měl každý pohyb vycházet ze středu těla (powerhouse), které se nachází v oblasti pupku. Jednotlivé vrstvy tohoto svalstva se posilují zevnitř směrem ven. Před vlastním pohybem je nutné cíleně zpevnit a aktivovat hluboko uložené svaly, teprve poté následuje cvičební sestava, během které se zapojí nejen hluboké, ale i povrchové svaly. Jen tak lze docílit správného držení těla a uvolnění napjatých povrchových svalů, které mnohdy přebírají stabilizační roli.

Cviky z Pilatova programu se však nesoustředí jen na břišní svalstvo, ale i záda a pánevní dno. Pouze dokonalá souhra všech těchto svalů vytváří silný a stabilní střed těla, který je nezbytně nutný pro správné držení těla.

Šest principů Pilatovy metody

Má-li být cvičení pilates efektivní, musí se dodržovat šest základních principů:

  • Plynulost pohybů

Všechny Pilatovy cviky se skládají z plynulých pohybů, proto je nutné se soustředit na každý detail jednotlivých cviků, aby vaše pohyby byly plynulé a koordinované.

  • Střed těla

Zpevněný střed těla je nezbytným předpokladem pro správné provádění Pilatových cviků. Střed těla je zodpovědný také za držení těla. Lidé, kteří trpí chronickými bolestmi zad, mají také velmi často nedostatečně zpevněný střed těla.

  • Dýchání

Pilates trénink posiluje vaše plíce a svaly, navíc se vám lépe okysličuje krev. Důkladný výdech také pomáhá při aktivaci hlubokého svalstva a pánevního dna.

  • Kontrola

Všechny pohyby musíte provádět vědomě a řízeně. Posílíte si tak lépe tělo a ochráníte se před případným zraněním.

  • Přesnost

Kvalita je důležitější než kvantita. Jeden pečlivě provedený Pilatův cvik je pro tělo užitečnější než deset ledabyle a narychlo provedených cviků. Každý cvik se sice provádí jen několikrát, zato však co možná nejdůkladněji, přesně a koncentrovaně.

  • Koncentrace

Při cvičení se soustřeďte jen na provádění cviků, oprostěte se od starostí a každodenního stresu. Po cvičení se pak budete jistě cítit duševně svěží a celkově uvolnění.

Dřina v posilovně vede k jednostrannému posílení jen určité části těla, rozvíjíte a posilujete jen určité svaly. V rámci cvičebního Pilatova programu neposilujete a neprotahujete jednotlivé svaly izolovaně, ale naopak komplexně. Do cvičení se zapojují všechny vaše svaly od hlavy až k patě.

Cvičení je vhodné pro všechny věkové kategorie, pro těhotné i pro lidi s omezenou pohyblivostí. V těchto případech je však nutná konzultace s fyzioterapeutem či profesionálním cvičitelem Pilatova programu.

Cvičit můžete doma, nebo v tělocvičně. Nejsou potřeba ani žádné speciální pomůcky. Vystačíte si s klidnou a dostatečně prostornou místností, kvalitní cvičební podložkou, pohodlným sportovním oblečením a dostatečným příjmem tekutin. V místnosti, ve které budete mít pravidelná dostaveníčka s Pilatem, vám nesmí být chladno od země. Cvičení provádějte v ponožkách nebo naboso.

Rendezvous s Pilatem

Pokud chcete dosáhnout viditelných výsledků co možná nejdříve, vězte, že klíčem k úspěchu je kromě sedmi principů také nadšení a pravidelnost. Pokud budete cvičit pravidelně, výsledky se dostaví velice brzy. Sám Joseph H. Pilates říkal, že „Po deseti hodinách se budete cítit lépe, po dvaceti hodinách budete vypadat lépe a po třiceti hodinách získáte nové tělo." Ideální je cvičit dvakrát až třikrát týdně, vždy jednu hodinu. Nemáte-li tolik času, zvolte při stejné intenzitě kratší časový interval.

Pilates pro vás má být něčím víc než jen nástrojem k hubnutí. Měl by se pro vás stát dobrým a věrným přítelem. Proto, nechcete-li si ke cvičení vypěstovat odpor, dejte na rady odborníků, a místo formulky „Dneska musím zase cvičit," se těšte na pravidelné rendezvous s Pilatem.

Máte vy zkušenosti s tímto cvičením? Pomohlo vám?

Autor: Jana Kožená

Jak přestat kouřit
Sourozenecká konstelace utváří vaši osobnost

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Jak přestat kouřit
Kouření

Jak přestat kouřit

15.04.2009

Kuřáci jistě zcela přesně ví, o čem je řeč, pokud někde zaslechnou, že závislost na kouření je velmi obtížně přemožitelný návyk. Pokud uvažujete o zanechání kouření, mohou vám pomo ...