Průjem - strana 1

Průjmem se označuje častá a řídká stolice. Většinou bývá průjem doprovodný příznak jiných chorob.

Průjem je častá a řídká stolice. Obvykle se jedná o doprovodný příznak jiných chorob. Bývá známkou poruchy průchodu potravy střevem, kdy je proces odchodu stolice z těla narušen a z přijaté potravy nejsou v dostatečné míře vstřebávány tekutiny. Může být provázen bolestmi břicha nebo zvracením.

Mezi příčiny průjmu patří např. záněty či podráždění střeva způsobené viry nebo bakteriemi, špatné složeni přijaté potravy, stres či užívání antibiotik. Průjem je též častým problémem při cestách do cizích zemí. Zde je důležité myslet na přijímání stravy pečlivě tepelně upravené a na konzumaci pouze balené vody.

Při průjmu je třeba pravidelně doplňovat tekutiny, aby nedocházelo k dehydrataci organismu. V léčbě bývá účinná zejména dieta, kdy nejprve přijímáme jen tekutiny, postupně přidáváme nesolené potraviny. Je nutné vynechat potraviny s vysokým obsahem vlákniny a tučná jídla.

 

Cestovatelské průjmy
Průjem

Cestovatelské průjmy

04.05.2009

S pobyty v exotických zemích souvisí riziko nakažení se exotickými chorobami, ale také postižením asi nejčastější útrapou, kterou je průjem. Cestovatelský průjem je nejčastějším st ...

Celkem článků 2