Průjem

„Průjmová“ dieta zdraví neposílí

Tisková zpráva
10.04.2009

Mnozí touží ztratit před létem přebytečné kilogramy, případně odlehčit a pročistit organizmus po energeticky bohatém zimním stravování. Rozhodně by to však nemělo být pomocí průjmu. Průjem, ať již způsobený nesprávnou dietou, nemocí nebo dokonce záměrně vyvolaný, nepřináší nikdy nic dobrého. Vždy je proto zapotřebí průjem léčit, a to nejen úpravou životosprávy, ale i moderními a rychle působícími proti-průjmovými léky s obsahem účinné látky loperamid.

Proti racionálně sestavené dietě nebo očistné kúře samozřejmě nelze nic namítat. „Správná jarní změna jídelníčku znamená, že člověk sníží celkový příjem energie, omezí nadměrnou konzumaci bílkovin, omezí ve stravě tuky, především živočišné,
a stejně tak jednoduché cukry," vypočítává doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D. z II. interní kliniky pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice. Podle něj je také zapotřebí zvýšit ve stravě podíl vlákniny, zejména v podobě ovoce a zeleniny, a potravin s nízkým glykemickým indexem: „Taková dieta určitě průjem nezpůsobí, a pokud ovlivní střevní pasáž, tak jedině k lepšímu - od zácpy směrem k normální stolici."

Zní to neuvěřitelně, ale stále se najdou lidé zastávající názor, že průjem organizmu prospívá, protože ho pročistí nebo zbaví přebytečných kilogramů. „Důkazem takového mylného přístupu je například mezi veřejností šířená očistná jablečná dieta, která kromě jiného nabádá konzumovat tři dny pouze jablka a poslední den vypít večer půl šálku olivového oleje. Autor této diety, Edgar Cayce, dokonce zmiňuje, že se nemáme lekat mírného průjmu," říká nutriční terapeutka Věra Králová. Kromě toho, že požití většího množství olivového oleje může vyvolat žlučníkový záchvat, hrozí lidem dodržujícím takovou dietu i mnohem závažnější obtíže než „mírný" průjem.

Značně zatížit organizmus mohou všechny diety a očistné kúry, které využívají projímadla a projímavé čaje. Jejich následkem může vzniknout průjem, o kterém lze hovořit tehdy, odchází-li řídká stolice více než třikrát denně. Průjem však leckdy může způsobit i radikální změna skladby jídelníčku, a dokonce i léčba na jaře stále velice častých  a obvyklých infekčních onemocnění dýchacího ústrojí. Viníkem nadměrného vyprazdňování v tomto posledním případě není onemocnění samo, ale užívání např. antibiotik, která kromě škodlivých bakterií likvidují i zdraví prospěšné střevní bakterie. Výsledkem narušení této mikrobiální rovnováhy v zažívacím traktu pak může být průjem.

Akutní průjem trvá obvykle dva až tři dny, ale to platí pouze pro průjem neléčený. Spokojit se s tím, že zažívací obtíže nakonec samy odezní, nelze doporučit. Průjem může být způsoben špatným trávením nebo vstřebáváním tuků v tenkém střevě, případně sekrecí vody v tlustém střevě. Průjem organizmus odvodňuje a odvádí z něj minerální látky. V závažných případech může dehydratovaný pacient v důsledku úporného průjmu i zkolabovat. Z těla totiž v hojné míře neodchází nadměrné tukové zásoby, jak by si leckdo přál, ale spousta tekutin a dalších užitečných látek.

Průjem je proto zapotřebí začít ihned léčit. K dispozici je léčba volně prodejnými léčivými přípravky proti průjmu. Moderní léky dokáží průjem zastavit již v počátku
a předejít tak zdravotním komplikacím. Velice rychle působí proti průjmu látka loperamid, která poskytuje výraznou úlevu již po první léčebné dávce. Volně prodejné proti-průjmové léky obsahující loperamid-hydrochlorid jsou k dostání ve formě želatinových tobolek (např. Imodium). Tyto léky snižují počet i tekutost stolic
a zmenšují nutkání na stolici. Loperamid se snadno vstřebává ze střev, zklidňuje jejich pohyb a tím umožňuje lepší vstřebávání vody a živin.

Současně s léčbou průjmu je zapotřebí upravit životosprávu. Základní podmínkou ke zvládnutí průjmu je dostatečný pitný režim a šetřící dieta. „Při terapii průjmu se doporučuje pít nejlépe černý čaj, také lze podávat perorálně rehydratační roztok k doplnění minerálů," uvádí docent Kohout. „K jídlu se zpočátku hodí banán nebo rýže, rýžová kaše rozmíchaná s vodou, starší pečivo. Postupně se může jídelníček obohacovat, vhodné jsou kromě jiného zakysané mléčné výrobky. Dlouhodobě by však člověk po zvládnutí průjmu měl omezit smažená a pečená jídla, přepálený tuk a čerstvé mléko."

Léky s loperamidem jsou určeny k léčbě akutního i chronického průjmu. Akutní průjem lze rovněž dobře zvládnout užíváním volně prodejných žvýkacích tablet (např. Imodium Plus), ve kterých je vedle loperamidu obsažena navíc další účinná látka - simetikon. Simetikon odstraňuje nadýmání, plynatost a křeče v břiše.

 

Pro samoléčbu průjmu platí určité časové omezení. Neodezní-li průjem do dvou dnů, je zapotřebí vyhledat lékaře.

 

Další informace můžete najít na internetových stránkách www.prujemplus.cz

Autor: Tisková zpráva

Další tajemství piva
Dudlík, ano či ne?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...