Syndrom toxického šoku - strana 1

Syndrom toxického šoku je vzácné, ale život ohrožující onemocnění způsobené bakteriálními toxiny, zejména stafylokokovými.

Toxiny zvyšují tělesnou teplotu, poškozují některé funkce vnitřních orgánů a nevratně poškozují povrch ledvinných kanálků. U pacientů se TSS projevuje náhlým zvýšením teploty nad 39°C, vyrážkou, nízkým tlakem a často průjmem nebo zvracením. Po delší době se objevuje lámavost vlasů, olupování kůže na ploskách nohou, obličeji a trupu.

Syndrom toxického šoku se vyskytuje více u žen a je spojován s používáním menstruačních tampónů. Proto je velmi důležité při zavádění tampónů dodržovat základní hygienická pravidla a tampóny dostatečně často měnit. Onemocnění však může vzniknout na podkladě jakéhokoli stafylokokového, popřípadě streptokokového onemocnění, jako jsou záněty ledvin a močového měchýře, záněty kostní dřeně a různá vnější poranění, která jsou těmito bakteriemi infikována.

Jako prevence je doporučována desinfekce ran, mytí rukou a včasná léčba urogenitálních a jiných zánětů. Léčba je založena na podávání antibiotik.

Celkem článků 1