zdroj: shutterstock.com
Syndrom toxického šoku

Mýty a pravda o tampónech

Kamila Menšíková
18.11.2008

Také máte pocit, že je kolem tampónů stále mnoho legend a pověr? V Číně jsem se setkala s mnoha zastaralými názory na jejich používání nebo i na menstruaci samotnou. Číňanky byly téměř vyděšené, když se dozvěděly, že Češky během svých dní sportují, dokonce plavou! Nechtěly tomu vůbec věřit.

Matky svým dcerám upravují v době menstruace jídelníček, jiné jim dokonce zakazují vycházet z domu! Když se na to dívám zpětně, připadá mi to směšné. Ale o to více jsem byla překvapena, když jsem zjistila, že i mezi Čechy přetrvávají různé nepravdy o tampónech. Když jsem se zeptala své babičky, co si o tom myslí, tvářila se, jako by mou otázku neslyšela. Tomu jsem se ani nedivila. Je docela možné, že mě opravdu neslyšela. Zajímalo mě dále, co o tampónech vědí pánové tvorstva. Otec málem spadl ze schodů, když jsem mu položila otázku. Poté se zbaběle vypařil a půl dne jsem ho doma neviděla.

Vypadá to, jako by všichni zaspali dobu. Je důležité si uvědomit, že tampóny se vyvíjí a zdokonalují stejně jako například léky. Zahraniční i domácí studie potvrdily, že obavy z jejich používání jsou zbytečné, tampóny nezvyšují rizika poruch poševního prostředí, jak by si někteří mohli mylně myslet. Právě naopak riziko snižují! Vysvětlení je snadné. Pokud žena používá vložky, krev pomalu teče na vnější pohlavní orgány, bakterie se snadnějí množí. Kdežto v případě užívání tampónů se bakterie množí hůře, protože krev je nasáta již v těle.

A co nám tvrdí sami výrobci o tampónech ?

V prvé řadě uživatelky varují před syndromem toxického šoku. Je způsoben toxiny bakterií, které se běžně u člověka vyskytují. STŠ je velmi vzácný. Asi 50% případů se údajně objevilo u dívek, které právě menstruovaly. Pokud se u vás během krvácení vyskytnou tyto příznaky:

  • bolest hlavy
  • mdloby
  • průjem, vysoká horečka
  • kožní vyrážky
  • bolest v krku

vyjměte ihned tampón a navštivte neprodleně lékaře. Syndrom toxického šoku může vést k smrti.

Co ještě výrobci radí?

  • nikdy nepoužívejte více tampónů současně
  • po skončení menses nikdy nezapomeňte tampón vytáhnout
  • mimo menstruaci se tampóny nemají používat
  • věnujte pozornost výběru správné velikosti tampónu, nevolte ten se silnou absorpcí jen proto, abyste jej nemuseli tak často vyměňovat

Některé pravdy i mýty:

Plavat s tampónem?

Ano, proč ne? Ale odborníci doporučují použít nový před skokem do bazénu a po plavání jej opět vyměnit za jiný

Jsem panna. Jsou tampóny vhodné i pro mě?

Ano, protože v průběhu puberty se hymen stává stále více pružnější, otvor může být roztažen až do velikosti 3 cm, mladým dívkám se doporučuje používat tampóny malé a střední velikosti.

Nezvyšuje se u mě riziko rakoviny, když používám tampóny?

Rozhodně ne!

A co STŠ?

Pravdou je, že souvislost mezi užíváním tampónů a STŠ nebyla nikdy popsána. Navíc se v posledních deseti letech případy STŠ vůbec neobjevily. V České republice nebyl popsán nikdy.

Blokují tampóny odcházející krev?

Ne! Jsou vyrobeny z kvalitního absorpčního materiálu, fungují jako houba.

Tampóny jsou podle odborníků hygieničtější než vložky!

 

Jaký názor na to máte vy?

Autor: Kamila Menšíková

K čemu je dobrá syrovátka?
Diabetická dieta

Další články

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Budu maminkou?
Těhotenství

Budu maminkou?

19.03.2009

Chystáte se počít potomka? Jak poznáte, že jste těhotná? Jaké jsou prvotní příznaky těhotenství?