Zarděnky - strana 1

Zarděnky jsou dětské infekční onemocnění, které se projevuje vyrážkou a citlivostí mízních uzlin. Od devadesátých let je proti zarděnkám povinné očkování.

Zarděnky neboli rubeola jsou infekční virové onemocnění, které se projevuje kožní vyrážkou, zduřením a zvýšenou citlivostí mízních uzlin. Zarděnky nebývají pro člověka nebezpečné s výjimkou těhotných žen. Pokud se zarděnkami nakazí žena v prvním trimestru těhotenství, může dojít k potratu, případně ke vzniku těžkých vývojových vad srdce, uší, a očí plodu. S pokročilým stádiem těhotenství se sice riziko snižuje, ale v každém případě by se žena měla během celého těhotenství vyhýbat kontaktu s kýmkoliv, kdo by ji mohl ohrozit nákazou.

Virus zarděnek se šíří kapénkovou cestou. Inkubační doba je 2-3 týdny.

Příznaky zarděnek jsou podobné příznakům většiny ostatních virových infekcí. Zarděnky se diagnostikují na základě příznaků a krevním testem, kde se zjišťuje obsah protilátek proti zarděnkovému viru. Specifická léčba neexistuje, je doporučován pouze klid na lůžku, dokud příznaky neodezní.

Vzhledem k vysokému riziku, které zarděnky představují pro plod, se ve většině zemí provádí celoplošné očkování dětí proti zarděnkám.

Celkem článků 1