Zelený zákal - strana 1

Zelený zákal neboli glaukom je vážné oční onemocnění způsobené zvýšeným nitroočním tlakem, který poškozuje drobné krevní cévy zásobující oko a optický nerv.

Dochází k nevratnému odumírání nervových vláken a k postupné ztrátě zraku. Zvýšený nitrooční tlak může být  způsobem špatnou funkcí odtokového systému.  Komorová voda, která se nachází v očních komorách, by měla být rovnoměrně vylučována a proudit kolem vnitřního lemu duhovky do přední komory. Cokoli, co  tento průtok naruší, může vést ke zvýšení nitroočního tlaku a následně ke vzniku glaukomu.

Existují dva hlavní typy glaukomu:

  • Chronický glaukom – jedná se o nejčastější typ. Výskyt u lidí do 40. roku je vzácný, avšak po 70. roce postihuje 10% osob a je významnou příčinou ztráty zraku. Předpokládá se, že příčinou vzniku glaukomu u starších lidí je s věkem klesající funkčnost odtokového systému v oku. U postižených osob se glaukom často vyskytuje v rodinné anamnéze.
  • Akutní glaukom – tento typ glaukomu mnohem rychleji poškozuje zrak. Vzniká následkem náhlého zvýšení nitroočního tlaku, který bývá způsoben  zánětem nebo poraněním oka.

Celkem článků 1