Zelený zákal

Rozdíl mezi zeleným a šedým zákalem

Michaela Holá
02.02.2010

Oční zákal je řazen mezi poměrně častá onemocnění očí. Patří zároveň mezi choroby, o nichž se přece jen ve společnosti neví příliš a lidé se jich obávají. Zákal můžeme odlišit na zelený (neboli glaukom), při němž nebezpečně stoupá nitrooční tlak, a šedý zákal (neboli katarakta), což je onemocnění samotné oční čočky.

Zelený oční zákal

V případě tohoto zákalu dochází k podstatnému zvýšení nitroočního tlaku. Tím je způsobeno utlačování vláken zrakového nervu, která postupně odumírají. Zároveň jsou zde patrné cévní, strukturální a jiné změny. Glaukom se objevuje většinou po čtyřicítce, jen vzácněji dříve. Glaukomu existuje více typů, které se od sebe liší svými příznaky.

Léčba zeleného zákalu

Glaukom zatím není možno zcela vyléčit, lze pouze předejít dalšímu poškození optického nervu a zamezit postupu onemocnění. Nejvhodnější způsob léčby určuje individuálně ošetřující lékař na základě vyšetření.

  • Bývá užívána lokální medikamentózní léčba (aplikace kapek či mastí do oka), která může být ještě doplněna celkovým podáváním léků. Je nutné dodržovat pravidelné užívání kapek. První kapání by mělo být brzy ráno, následně v pravidelných intervalech během dne a poslední kapání má být těsně před usnutím.
  • Někdy bývá též využíváno léčby pomocí laseru. Takovýto zákrok je nebolestivý a provádí se ambulantně.
  • Chirurgická léčba je nezbytná v případě zhoršování zrakových funkcí i přes léčbu laserem. Takovéto výkony lze provádět ambulantně či s krátkodobým pobytem v nemocnici.

94176014.jpg

Šedý oční zákal

Katarakta, neboli šedý zákal, je charakterizován zkalením oční čočky. Tím je narušen průchod světelných paprsků do oka. Katarakta může být vrozená nebo získaná. Příčiny a mechanismus vzniku nejsou dosud zcela objasněny. Zákal se vyskytuje zpravidla po 60. roce věku. Rozvoj šedého zákalu mohou urychlit některá celková onemocnění. Rovněž po pronikajícím nebo i tupém poranění oka může dojít k zakalení čočky, což bývá označováno jako traumatická katarakta.

Katarakta se nejčastěji projevuje zhoršením vidění. U některých typů zákalů se nejprve zhoršuje vidění do blízka, u jiných nejprve na dálku. Někteří pacienti mají potíže za šera, jiní naopak vidí hůře při jasném osvětlení.

Léčba šedého zákalu

Jediným účinným způsobem léčby je operační řešení, při němž je většinou zkalená čočka nahrazena umělou. Operace nevyžaduje žádnou speciální přípravu a v naprosté většině případů se provádí v místním znecitlivění. Celý výkon trvá 15 - 30 minut a lze jej provádět i ambulantně. U většiny pacientů je operace bez komplikací a vede ke zlepšení vidění. Někdy však může po určitém čase dojít k opětovnému zhoršení vidění. Jedná se o ztluštění a zkalení pouzdra čočky, které bylo v oku ponecháno pro uložení čočky umělé. Tuto tzv. sekundární kataraktu lze ambulantně odstranit laserem.

 

Máte vy sami potíže se zrakem? Setkali jste se u vás či vašich blízkých s diagnózou očního zákalu?

Autor: Michaela Holá

Poprvé do školky
Posttraumatická stresová porucha

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina
Bylinky

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina

19.10.2010

V současné době stále více lidí vyhledává alternativní způsoby léčby, mezi něž se dá zařadit také užívání bylinek. Velmi významnou léčivou rostlinou je rakytník řešetlákový.

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...