AIDS - strana 1

AIDS je velmi vážné, krví a pohlavním stykem přenosné onemocnění, které způsobuje virus HIV.

AIDS neboli syndrom získané imunodeficience je závažné onemocnění virového původu (virus HIV). Tento virus zásadním způsobem poškozuje imunitní systém (napadání T lymfocytů), takže nemocný podléhá banálním infekcím.

Krom virových onemocnění (například postižení cytomegalovirem) se u nemocného objevují i nádorová onemocnění, typicky Kaposiho sarkom.

Přenos infekce je možný několika způsoby: nejčastěji to je nechráněný pohlavní styk, dále je možná i krevní cesta (spíše via použité injekční stříkačky u narkomanů) a přenos z matky na dítě.

Proti tomuto smrtelnému onemocnění zatím neexistuje ani očkování ani léčba a nejúčinnější zůstává prevence, která je sice ve vyspělých zemí na dobré úrovni, ale bohužel problémem stále zůstává subsaharská Afrika, kde již hovoříme o pandemickém výskytu AIDS.

Léčba je založena pouze na zpomalení množení viru v těle hostitele a snaží se zlepšit kvalitu života nemocného. Samotnou nemoc však schopna vyléčit není.

AIDS – důležitá je prevence!
AIDS

AIDS – důležitá je prevence!

08.06.2009

Tohle krátké slovo o čtyřech písmenech, děsí milióny lidí po celém světe. Jakoby ona pouhá čtyři písmenka v sobě skrývala symbolicky šokující začátek a strašlivý konec. A – jako z ...

Celkem článků 2