AIDS

AIDS – důležitá je prevence!

Jana Štočková
08.06.2009

Tohle krátké slovo o čtyřech písmenech, děsí milióny lidí po celém světe. Jakoby ona pouhá čtyři písmenka v sobě skrývala symbolicky šokující začátek a strašlivý konec. A – jako začátek abecedy (toho, co všechno člověka čeká) a S jako zdánlivý konec abecedy problémů na kterém je jediná jistota – smrt.

Stává se tak skutečnou výzvou pro stovky vědeckých pracovníků, kteří již několik let marně ve svých laboratořích svádí každodenní boje s jediným cílem, najít účinnou léčbu a moci tak světu oznámit - máme lék na AIDS.

Rok 1978 můžeme popsat jako první zmínku o této chorobě, kdy v USA navštívili kliniku dva pacienti s typickým komplexem příznaků, jejichž hlavním společným znakem byla homosexualita. První písemná zmínka o této chorobě je z roku 1981 kdy lékař Dr. Curran doporučil otisknout článek v časopise vycházejícím v Los Angeles.

Nárůst onemocnění byl velmi rychlý a lékaři potvrdili, že porucha obranyschopnosti má u všech nemocných stejnou podobu. Snížení počtu až úplné vymizení buněk bílé krevní řady CD - 4 +.

AIDS způsobuje virus HIV, řadící se do skupiny retrovirů. Přežívá v kapalinách a je pro něj charakteristická schopnost - zabudovat svou genetickou informaci do genomu hostitelské buňky a vyvolat tak její celoživotní infekci.

Původ viru HIV není zcela jasný. Vir HIV je příbuzný s opičím virem SIV, proč, ale došlo k mutaci a adaptaci viru na člověka není zatím známo. Největším ohniskem nákazy se stala Afrika, odkud se AIDS velmi rychle rozšířil po celém světě. Velkou měrou k bleskurychlému šíření pomohly drogy, prostituce a s ní spojená promiskuita.

Jak se virus HIV přenáší?

 • Nechráněným pohlavním stykem s infikovanou osobou (sperma, vaginální sekret)
 • Krevní cestou (infikovaní drogově závislý používající společnou jehlu)
 • Z matky na dítě (během těhotenství, porodu i kojením)

Jak se virus HIV nepřenáší?

 • Hmyzem
 • Běžným společenským stykem (stisk ruky, používání společného nádobí atd.)
 • Transfuze (od roku 1987 se všichni dárci povinně testují na přítomnost viru HIV)
 • Polibky (sliny mohou obsahovat nepatrné množství viru HIV, ale zároveň obsahují   látky, které ho ničí) pozor však na drobná poranění v ústech !

Diagnostika HIV

Odběr krevního vzorku 5 - 7 ml. Spolehlivě prokazatelný je vir HIV po 2 až 3 měsících od nákazy (nechráněného styku, použití infikované jehly). V krevním vzorku se detekují HIV protilátky. Pokud je test pozitivní, vždy se pro kontrolu opakuje a posílá do Národní referenční laboratoře.

Pozitivní výsledek HIV testu neprokazuje AIDS, pouze, že je v krvi přítomen virus HIV.

Rozvoji HIV infekce se lze již v dnešní době úspěšně bránit a pacientům s touto diagnózou se dá významně zkvalitnit a prodloužit život.

Jak se má chovat pacient s HIV?

Všeobecná doporučení, aby pacient nezhoršil svůj zdravotní stav a zároveň neohrožoval své okolí.

 • Informovat sexuálního partnera
 • Informovat všechny své ošetřující lékaře (stomatolog, gynekolog...)
 • Vlastní hygienické pomůcky
 • Vyvarovat se infekcí
 • Narkomani - vlastní pomůcky
 • Vyvarovat se kontaktu se zvířaty - prevence poranění
 • Zdravá životospráva
 • Řádné užívání léků
 • Pravidelné kontroly lékařem

Závěrem bych chtěla říci, že ačkoliv už toto onemocnění není úplně tak tabu, shledáváme, že je potřeba informovat veřejnost mnohem více. Zaměřit se na rizikové skupiny a zavést výuku do školních osnov. Věková hranice pro počátek sexuálního života se neustále snižuje a proto je nutné informovat o této nemoci i čerstvé „teenagery".

Určitě je chybné, myslet si, že „mě se to netýká". Je možné, že zrovna ve Vašem blízkém okolí se vyskytuje riziková osoba. Nebuďme lhostejní ke svému okolí a mějme na paměti, že nikdo z nás není nesmrtelný. Důležitá je prevence a dostatek informací - souhlasíte?

Jak se proti AIDS chráníte vy?

Autor: Jana Štočková

Přichází léto, pozor na kalorické nápoje!
Stravování v dětství ovlivňuje celý náš život

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Deflatulencia - Seriál o nemocech a lécích 12. díl
Vyšetření a léky

Deflatulencia - Seriál o nemocech a lécích 12. díl

21.07.2009

Deflatulencia jsou léky upravující vnitřní prostředí v tlustém a tenkém střevě a působící proti nadměrné tvorbě a hromadění střevních plynů. Obecně se dají dělit na látky snižující ...