AIDS

České objevy a vynálezy v medicíně

Veronika Tůmová
29.11.2012

Česká republika má na svém kontě mnoho zásluh v oblasti medicínských objevů a svými vynálezy, které dosáhly světového významu, převyšuje i země daleko větší. Připomeňme si některé z těch, které navždy změnily medicínu a svět a mnoha českým vynálezcům a vědcům zaručily nesmrtelnost.

Kontaktní čočky

Prvním vynálezcem skleněných kontaktních čoček byl český vědec Otto Wichterle. Kontaktní čočky ze skla však dráždily oční sítnici, a byly proto později nahrazeny čočkami, které vzešly z rukou Williama Feinblooma a které používáme dodnes.

Nanovlákna

Nanovlákno je textilní surovina s průměrem menším než 1000 nanometrů (nm). Má až tisíckrát větší povrchovou vrstvu než mikrovlákno, vysokou porezitu, houževnatost a tuhost.

Používá se např. k výrobě náplastí a obvazů se samodesinfekční schopností, kromě medicíny má však hojné využití i v elektronice, filtraci, IT, automobilovém průmyslu aj.

Na vzniku a prvních pokusech v tomto oboru se svou výzkumnou činností podílel i tým profesora Jiráska z Technické univerzity v Liberci.

Plastická chirurgie

První oddělení plastické chirurgie založili prof. F. Burian a A. Jirásek v roce 1927. Plastická chirurgie je tak objevem Čechů, přestože největší popularitě se tento obor těší zřejmě v Americe.

Původní specializací obou profesorů a tohoto oboru však nebylo zkrášlovat, nýbrž pomoci pacientům s vážnými a vrozenými vadami, popáleninami apod.

Chirurgické zákroky vedoucí k omlazování, zeštíhlování, redukci vrásek, zvětšování prsou apod. s sebou přinesla teprve současnost.

Rozlišení krevních skupin

Krevní skupiny jsou objevem českého lékaře a vědce Jana Jánského, který svůj objev představil v roce 1907. V roce 1901 sice tři z nich objevil vídeňský vědec Landsteiner, Jánský však přišel s objevem všech čtyř (A, B, AB, 0).

Americká lékařská komise však jeho objev uznala až o 14 let později. Z toho se už Jánský bohužel neradoval, protože krátce předtím zemřel.

Pitva

Jan Jessenius – lékař, filozof, politik a autor několika vědeckých spisů – předvedl první veřejnou pitvu lidského těla u nás, k čemuž použil tělo oběšence. Pojednání o pitvě, která přispěla k rozvoji anatomie, vydal roku 1601.

Jessenius patřil mezi sedmadvacet českých pánů popravených roku 1621 na Staroměstském náměstí v Praze.

Pokrok v léčbě AIDS

Mezi nejvýznamnější medicínské pokroky současnosti však rozhodně patří práce chemika Antonína Holého spolu s americkými kolegy. Jejím výsledkem je Truvada – zatím nejúčinnější lék proti AIDS.

Lék významně prodlužuje život pacientům, nahrazuje množství jiných tablet, dříve nutných k dennímu užití, má méně vedlejších účinků a zabraňuje přenosu viru těhotné matky na plod. Americké úřady lék schválily i jako možnost prevence.

Autor: Veronika Tůmová

Cvičením proti stárnutí mozku
Chuť – její vnímání a význam

Související články

Další články

Mentální retardace
Demence

Mentální retardace

26.11.2012

Mentální retardace je desetkrát častější než mozková obrna, průměrně postihne zhruba 3 – 4 % populace. Znamená vážná omezení ve dvou nebo i více oblastech adaptivních schopností, k ...

Bydlíte zdravě?
Zdravé bydlení

Bydlíte zdravě?

22.11.2012

Dýcháme znečistěný vzduch, protože nemáme jinou možnost. Jíme neekologicky pěstované plodiny a neeticky zabíjená zvířata, protože na BIO nemáme peníze, nebo nevěříme tomu, že všech ...

Příznaky roztroušené sklerózy
Roztroušená skleróza

Příznaky roztroušené sklerózy

V nedávném článku na Zdravě.cz nazvaném 10 faktorů, které zvyšují riziko onemocnění roztroušenou sklerózou, jsme popsali okolnosti, které mají vliv na vznik této vážné nemoci. Dnes ...

Co nejíst v těhotenství
Těhotenství

Co nejíst v těhotenství

16.11.2012

Během těhotenství honí mnoho žen mlsná. Pokud patříte mezi ně i vy, a mátě chuť třeba na hermelínový salát nebo tatarský biftek, raději si ji nechte zajít. Bezpečnost dítěte je pře ...