Angína

Angína je zánět krčních mandlí. Víte, jak správně léčit tuto chorobu?

Angína (tonzilititida) je zánět krčních mandlí. Krční mandle jsou dvě malé žlázy, které můžeme nalézt v zadu v krku za jazykem. Jejím hlavním příznakem je bolest v krku. Dále to může být horečka, bolest hlavy, kašel, atd. Může být způsobena bakteriální nákazou (např. Streptococcus pyogenes). Typická streptokoková angína se projevuje tvorbou hnisavých čepů. Původce rovněž bývá virového původu (Herpes simplex).

V případě bakteriálního původu je nejúčinnější léčba antibiotiky. Při opakované angíně lze provést tzv. tonzilektomii, což je chirurgické odstranění krčních mandlí.

Vážnější komplikace v průběhu nemoci se dnes naštěstí vyskytují jen minimálně. Přesto v některých případech může dojít k vzniku zánětu ledvin, poškození srdečních chlopní a kloubů. Pokud je zánět rozsáhlejší, může v hrdle vzniknout hnisavé ložisko (absces). V takovém případě je nutný chirurgický zákrok.

Angína - zánět krčních mandlí
Angína

Angína - zánět krčních mandlí

31.01.2011

Krční mandle jsou dvě žlázy (přesněji lymfatické uzliny), umístěné vzadu v krku za jazykem. Jsou součástí imunitního systému a právě na nich často dochází k prvnímu kontaktu s cizo ...

Celkem článků 6