Angína - zánět krčních mandlí
Krční mandle jsou dvě žlázy (přesněji lymfatické uzliny), umístěné vzadu v krku za jazykem. Jsou součástí imunitního systému a právě na nich často dochází k prvnímu kontaktu s cizorodými a pro tělo nebezpečnými částicemi vstupujícími skrz ústní dutinu do těla. Hovoříme-li o angíně, máme na mysli zánět krčních mandlí neboli tonzilitidu.
Pojmenování angína má původ v latinském výrazu angere, čili svírat, což výstižně popisuje průběh onemocnění. Napadená lymfatická tkáň se při zánětu zvětšuje, a tím zužuje průchod do dalších částí krku. Při angíně bývá kromě mandlí postižena i okolní tkáň (kořen jazyka a přilehlé části hltanu).
Onemocnění bývá obecně dvojího charakteru – virového (např. Herpes simplex, virus Epstain-Baarové) nebo bakteriálního (Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus).
Virové angíny jsou typické pro letní měsíce. Jejich projevy nebývají nijak dramatické a k jejich vyléčení postačí pár dní klidu.
Bakteriální onemocnění mívají, v závislosti na druhu bakteriálního původce, o poznání nepříjemnější průběh.
U lidí s potlačeným imunitním systémem (léčba imunosupresivy, AIDS) se můžeme setkat s třetím druhem původce, a to mykotickým.
Příznaky angíny
Červené a oteklé mandle způsobují nepříjemné škrábání a bolest v krku. Jak nemoc postupuje, přidávají se problémy s polykáním. Dalšími příznaky jsou:
- Horečka
- Zimice
- Zduření mízních uzlin
- Bolest hlavy, ucha a svalů
Při bakteriální nákaze se při postupujícím onemocnění objevují na mandlích charakteristické drobné bílé hnisavé skvrnky - čepy.
Komplikace při zánětu mandlí
Vážnější komplikace se v průběhu nemoci již dnes naštěstí vyskytují jen zřídka. Jednou z nich je tzv. revmatická horečka, při níž může dojít k zánětlivému poškození srdečních chlopní a kloubů. Zhruba po dvou týdnech po odeznění symptomů se může vyskytnout akutní selhání ledvin, které je nebezpečné zvláště u dětí. Při špatném průběhu nemoci se zánět může rozšířit do hlubších prostorů pod mandlemi a vytvořit zde hnisavé ložisko – absces. Absces je velice závažná a životu nebezpečná komplikace, kterou je nutno řešit chirurgickým zásahem.
Léčba angíny
Při podezření na bakteriální nákazu, provede lékař výtěr z krku a vzorek pošle do laboratoře, kde se zjistí, o jaký druh bakterie se jedná. Tento postup zajistí přesnější a cílenější nasazení konkrétního antibiotika. Jeli podezření na streptokokovou nákazu, antibiotika se podávají ihned.
Pomocná léčba zahrnuje priessnitzovy obklady, různá kloktadla a čaj s medem. Samozřejmostí je klid na lůžku a dostatek spánku. Je třeba se vyhnout kouření, které dráždí krční sliznici.
Jedná-li se o chronickou angínu, přistupuje na řadu chirurgické odstranění mandlí – tonzilektomie. Jelikož role mandlí v obranyschopnosti lidského těla je významná především v prvních letech života, jejich odstranění tělu výrazně neuškodí.
Autor: Petr Zimola