Angína

Angína - zánět krčních mandlí

Petr Zimola
31.01.2011

Krční mandle jsou dvě žlázy (přesněji lymfatické uzliny), umístěné vzadu v krku za jazykem. Jsou součástí imunitního systému a právě na nich často dochází k prvnímu kontaktu s cizorodými a pro tělo nebezpečnými částicemi vstupujícími skrz ústní dutinu do těla. Hovoříme-li o angíně, máme na mysli zánět krčních mandlí neboli tonzilitidu.

Pojmenování angína má původ v latinském výrazu angere, čili svírat, což výstižně popisuje průběh onemocnění. Napadená lymfatická tkáň se při zánětu zvětšuje, a tím zužuje průchod do dalších částí krku. Při angíně bývá kromě mandlí postižena i okolní tkáň (kořen jazyka a přilehlé části hltanu).

Onemocnění bývá obecně dvojího charakteru – virového (např. Herpes simplex, virus Epstain-Baarové) nebo bakteriálního (Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus).

Virové angíny jsou typické pro letní měsíce. Jejich projevy nebývají nijak dramatické a k jejich vyléčení postačí pár dní klidu.

Bakteriální onemocnění mívají, v závislosti na druhu bakteriálního původce, o poznání nepříjemnější průběh.

U lidí s potlačeným imunitním systémem (léčba imunosupresivy, AIDS) se můžeme setkat s třetím druhem původce, a to mykotickým.

Příznaky angíny

Červené a oteklé mandle způsobují nepříjemné škrábání a bolest v krku. Jak nemoc postupuje, přidávají se problémy s polykáním. Dalšími příznaky jsou:

  • Horečka
  • Zimice
  • Zduření mízních uzlin
  • Bolest hlavy, ucha a svalů

Při bakteriální nákaze se při postupujícím onemocnění objevují na mandlích charakteristické drobné bílé hnisavé skvrnky - čepy.

Komplikace při zánětu mandlí

Vážnější komplikace se v průběhu nemoci již dnes naštěstí vyskytují jen zřídka. Jednou z nich je tzv. revmatická horečka, při níž může dojít k zánětlivému poškození srdečních chlopní a kloubů. Zhruba po dvou týdnech po odeznění symptomů se může vyskytnout akutní selhání ledvin, které je nebezpečné zvláště u dětí. Při špatném průběhu nemoci se zánět může rozšířit do hlubších prostorů pod mandlemi a vytvořit zde hnisavé ložisko – absces. Absces je velice závažná a životu nebezpečná komplikace, kterou je nutno řešit chirurgickým zásahem.

Léčba angíny

Při podezření na bakteriální nákazu, provede lékař výtěr z krku a vzorek pošle do laboratoře, kde se zjistí, o jaký druh bakterie se jedná. Tento postup zajistí přesnější a cílenější nasazení konkrétního antibiotika. Jeli podezření na streptokokovou nákazu, antibiotika se podávají ihned.

Pomocná léčba zahrnuje priessnitzovy obklady, různá kloktadla a čaj s medem. Samozřejmostí je klid na lůžku a dostatek spánku. Je třeba se vyhnout kouření, které dráždí krční sliznici.

Jedná-li se o chronickou angínu, přistupuje na řadu chirurgické odstranění mandlí – tonzilektomie. Jelikož role mandlí v obranyschopnosti lidského těla je významná především v prvních letech života, jejich odstranění tělu výrazně neuškodí.

Autor: Petr Zimola

Kýla - proč vzniká a jak se léčí
Dětské revma

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Iyengar jóga
Jóga

Iyengar jóga

19.02.2011

Tato metoda jógy bývá mnohdy považována za nejpreciznější a nejucelenější koncepci jógových cvičení. Důležitá je pro ni pozornost k detailu a stav nutného soustředění mysli. Obsahu ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Syfilis může i zabíjet
Syfilis

Syfilis může i zabíjet

Syfilis (příjice, lues) je chronické infekční onemocnění způsobené bakterií Treponema pallium, které se přenáší téměř výhradně pohlavním stykem. Neléčená syfilida může být smrtelná ...

Crohnova choroba
Crohnova choroba

Crohnova choroba

08.02.2011

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění stěn trávicí trubice. Postihuje nejčastěji tenké střevo ( ileum ) a tlusté střevo. Může se však objevit v jakékoliv části trávicí ...

Odkyselení organismu
Zdravý život

Odkyselení organismu

28.01.2011

Již v době starých Egypťanů a v antickém Řecku a Římě byla péče o život zásaditá. V těchto dobách se k ošetření používala jedlá soda, mléko a zásaditá mýdla. Využívalo se koupelí, ...