Kojenec - strana 1

Kojenec je miminko od šesti týdnů do jednoho roku.

V kojeneckém období prochází dítě největšími změnami svého života. Z naprosto bezbranného nepohyblivého miminka zcela odkázaného na své rodiče se stává zvídavá bytost. Během roku se dítě naučí spoustu věcí.

Miminko postupně dokáže koordinovat své pohyby, otáčí a zvedá hlavičku, převalí se z jedné strany na druhou, naučí se sedět, lézt, uchopovat předměty, zvedat se na nožičky a kolem roku (někdy dříve, někdy později) udělá první krůčky.

Během prvního roku života se také velmi rychle vyvíjejí všechny smysly. Miminko postupně vnímá své okolí, dokáže rozumět tomu, co po něm chtějí jeho nejbližší, všechno se snaží prozkoumat, a to především hmatem.

Na konci tohoto převratného období v životě člověka již dítě dokáže vyslovit první slova.

Kojenec kromě nezbytných her a kontaktu s rodinou potřebuje především dostatek spánku a jídla.

Riziko náhlého úmrtí kojence
Kojenec

Riziko náhlého úmrtí kojence

31.10.2012

Možná jste už slyšeli o případu, kdy je miminko zcela zdravé, spí v postýlce a ráno je najdou rodiče mrtvé. Šok, zoufalství a krutá diagnóza – syndrom náhlého úmrtí kojence, který ...

Opruzeniny u miminek
Kojenec

Opruzeniny u miminek

05.03.2012

Opruzeniny nejsou nic příjemného, protože bolí a svědí, a to miminku samozřejmě vadí. Dětská pokožka je na zadečku citlivá, takže bychom ji měli ošetřovat tak, aby bylo miminko spo ...

Celkem článků 4