Kojenec

Opruzeniny u miminek

Milena Mocková
05.03.2012

Opruzeniny nejsou nic příjemného, protože bolí a svědí, a to miminku samozřejmě vadí. Dětská pokožka je na zadečku citlivá, takže bychom ji měli ošetřovat tak, aby bylo miminko spokojené. V dnešním článku se podíváme na to, jak o dětský zadeček správně pečovat.

Za vznikem plenkové dermatitidy neboli opruzením může být přehnané užívání kosmetiky, delší pobyt v počůrané plence, dokonce může vadit i nějaký druh potravin. Kožní onemocnění u kojenců jsou poměrně častá a jejich léčba může trvat déle, vyžaduje velkou trpělivost a každodenní ošetřování pokožky.

Někdy se opruzeniny objeví i tehdy, když je dodržována správná hygiena. Plenková dermatitida může vzniknout kdykoliv, a pokud se objeví, je to opravdu velmi nepříjemné. Opruzený zadeček bolí, je červený, svědí a někdy na něm mohou vznikat i mokvající a lehce krvácející místa. Důležité je, jak o zadeček pečujete, co používáte při přebalování, jak často měníte plenky či jaké krémy nanášíte jako prevenci.

Mezi méně vhodný způsob ošetření patří vlhčené ubrousky. Ty by se měly používat pouze při cestování s miminkem, kdy jsou velmi praktické. V domácím prostředí je lepší zadeček při každé výměně plenky otřít vodou a při větším znečištění omýt dětským mýdlem. Jakmile děťátku sundáte plenku a očistíte ho, nechte ho chvíli jenom tak, aby mohl k zadečku čerstvý vzduch. Preventivně používejte mastičky, které jsou účinné pro vaše miminko.

Opruzeniny může způsobit i alergie

Přestože jsou opruzeniny běžnou záležitostí, neměli byste je podceňovat, zejména pokud neustupují, rozšiřují se nebo se objevují opakovaně. Příčinou může být něco jiného než jenom špatně vybraná plenka či kosmetický přípravek.

Může jít o alergii na nějaký druh potravy. Nejčastěji se v těchto případech jedná o nesnášenlivost lepku nebo laktózy. Co sníte vy, to se prostřednictvím mateřského mléka dostane i k miminku. U nekojených dětí to pak může způsobit určitá potravina, která vyvolává alergii a následně opruzení nebo dokonce ekzém.

Měsíčková mast na opruzeniny

Pro léčbu a prevenci opruzenin jsou vhodné bylinky. Pokud máte zahrádku, některé bylinky si můžete sama vypěstovat, třeba měsíček lékařský, ze kterého si můžete vyrobit mastičku na opruzeniny. Mast se dá připravit velice snadno – povaříte měsíčkové květy v tuku při 60°C na vodní lázni po dobu jedné hodiny, scedíte a necháte ztuhnout v připravených nádobkách.

Při léčbě opruzenin je možností skutečně mnoho, na prvním místě by ale vždy měla být správná péče o pokožku.

Autor: Milena Mocková

Palivo pro vaše tělo
Schizofrenie - obávaná psychická nemoc

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Kvalitní matrace je základ zdravého spánku
Zdravé bydlení

Kvalitní matrace je základ zdravého spánku

Chcete si po náročném dni dopřát skutečně kvalitní spánek? Ráno vstát jako znovuzrození a začít nový den s chutí? Pak je načase zamyslet se nad tím, jak a na čem spíte. Během spánk ...

Léčivá síla kopřiv
Bylinky

Léčivá síla kopřiv

13.03.2012

Všichni známe kopřivu jako obtížný plevel, kterému se daří kdekoliv a se kterým zahrádkáři běžně svádí urputný a mnohdy marný boj. Tato houževnatá rostlina je však stejně dobře zná ...