Kožní nádory - strana 1

Kožní nádory je souhrnné označení rakoviny kůže.

Nádory na kůži se liší umístěním, velikostí, tvarem, barvou či prognózou. Nejčastěji se můžeme setkat s těmito typy – bazaliom, spinaliom a melanom (nejnebezpečnější). Tyto nádory se vyskytují stále častěji, jelikož lidé se více vystavují slunečním paprskům, zvláště bez ochranných krémů a stále více je populární opalování v soláriích. Jejich výskyt je vyšší a  nebezpečnější s narůstajícím věkem. Příznaky se dělí dle typu nádoru.

Bazaliom (bazocelulární karcinom) je nádorem bazální vrstvy kůže a je způsoben nadměrným sluněním. Projevuje se až kolem 60. roku života a častěji u světlého typu kůže (na obličeji a uších). Vypadá nejdříve jako zvláštní strup, který nemizí, objevuje se pouze na jednom místě. Lečí se lokálním vyříznutím.

Spinaliom (spinocelulární karcinom) je nádorem méně častým, tvoří se ve střední vrstvě pokožky a vypadá jako černý uzel s drsným povrchem. Při vyříznutí je potřeba vyjmout větší část okolí včetně zdravé tkáně. Může dojít k metastázám, pokud se včas nepodchytí.

Melanom je nejhorším nádorem kůže. Vyskytuje se více u žen (také ze slunečních paprsků). Má nepravidelné okraje, mění barvu a tvar, zpravidla se tvoří z mateřských znamének. Léčí se chirurgicky, chemoterapií a ozařováním, jelikož je vážným zhoubným nádorem, který metastazuje.

Co je to lipom
Kožní nádory

Co je to lipom

26.08.2012

Lipom je nezhoubný nádor tvořený tukem – tuková tkáň či uzlina v měkké tkáni, pod kůží pohyblivá, rostoucí pomalu, obvykle nebolestivá. Může se objevit prakticky kdekoliv na těle, ...

Celkem článků 1