Kožní nádory

Co je to lipom

Veronika Tůmová
26.08.2012

Lipom je nezhoubný nádor tvořený tukem – tuková tkáň či uzlina v měkké tkáni, pod kůží pohyblivá, rostoucí pomalu, obvykle nebolestivá. Může se objevit prakticky kdekoliv na těle, bez zjevných příčin. Konzistence lipomu je nepoddajná, vyskytuje se jednotlivě nebo i v seskupeních. Pokud svým umístěním a velikostí lipomy utlačují nerv, mohou i bolet.

Výskyt lipomů je poměrně častý a častým problémem je také to, že se po odstranění vrací, někdy i ve větším množství.

Možné příčiny vzniku lipomů

Pokud se u někoho vyskytují lipomy na více místech, nebo se po odstranění stále vrací, může jít o problém související s nedostatkem lecitinu či některých vitamínů, např. E nebo C. Léčba by se měla zaměřit na zdravou životosprávu a vhodnou detoxikaci organismu. Důležitý je také pitný režim a omezení nasycených tuků v potravě.

Další možnou příčinou může být také vrozené oslabení tukové tkáně a poruchy spojené s tukovou látkovou přeměnou.

Léčba lipomů

Lipomy se většinou odstraňují z estetických důvodů, neboť jinak neznamenají nijak závažný problém. Bývá to obvykle jednoduchá procedura, protože jde o nádory přesně ohraničené, nezasahující do okolních tkání.

Odstranění lipomu je většinou chirurgický zákrok, někdy se používá také liposukce. Pokud je lipom rozsáhlejší, rychle roste a vadí při pohybu, provádí se biopsie a následné mikroskopické vyšetření.

Nejčastěji se objevují na trupu, v týle, nebo na předloktí.

K výskytu lipomů jsou podle všeho náchylnější ženy. Obvykle se vyskytují v podkoží, mohou se však objevit i ve vnitřních orgánech, např. v jícnu nebo v žaludku.

Velmi vzácně se z lipomů stanou nádory nebezpečnější až zhoubné, je však vhodné jakékoliv změny ve velikosti, konzistenci a bolestivosti lipomu sledovat.

Prevence opakovaného výskytu lipomů

Je vhodné přehodnotit složení stravy a upravit jídelníček. Vyhýbat se uzeninám, živočišným tukům, vaječným žloutkům, tučným masům a alkoholu, vynechat konzervovaná jídla a značně omezit sůl.

Naopak by se mělo zařadit velké množství syrové, listové i kořenové zeleniny, některé mléčné výrobky, např. kefír, netučná masa a ryby, často a dostatečně pít.

K dlouhodobé prevenci se používá přípravek Lecitamin, který čistí cévy, snižuje cholesterol a odbourává krevní tuk. Pro redukci tuku a vzniku lipomů jsou k dostání také bylinné čaje a masti, doporučují se bylinné či solné koupele.

Při podezření na lipom navštivte svého kožního lékaře, který vás v případě nutnosti doporučí k dalším vyšetřením.

Autor: Veronika Tůmová

Pobyt na slunci - na co dát pozor
Chůze jako antidepresivum

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Léčba pomocí červů
Úrazy

Léčba pomocí červů

04.09.2012

Máte hlubokou zhnisanou ránu a antibiotika nezabírají. Co když vám lékaři v nemocnici navrhnou zkusit poněkud „jinou“ léčebnou metodu? Slyšeli jste už někdy o červech? Ano, do rány ...

Krevní transfuze
Vyšetření a léky

Krevní transfuze

30.08.2012

Byla vám, nebo někomu blízkému, někdy provedena krevní transfuze? Pak jste si možná ani neuvědomili, že šlo o specifický příklad transplantace orgánu. Jde o proces, při kterém je d ...

Víte, co kupujete?
Zdravá výživa

Víte, co kupujete?

23.08.2012

Nálepky na kelímcích a obalech nesou spoustu zajímavých informací. Víte ale, co jednotlivá označení opravdu znamenají? Zkušení odborníci z oblasti potravinářství radí, abychom nevě ...