Nadýmání - strana 1

Nadýmání se projevuje nafouklým břichem, bolestí až křečemi v břišní oblasti a odchodem plynů.

Nejčastěji vzniká z potravy a je převážně individuální reakcí na různé složky. Mezi více nadýmavé potraviny se řadí hlavně luštěniny, banány, zelenina nebo také pečivo (zvláště čerstvé a teplé).

Nadýmání je třeba odlišit od ostatních možných komplikací, které se v břišní dutině mohou vyskytovat. Nejvíce se podobá apendicitidě (zánětu slepého střeva), pokud se bolest vyskytuje v pravém dolním kvadrantu břicha. Může se také splést s ledvinovou či žlučníkovou kolikou (záchvatovitá bolest) atd.

Bolest břicha není dobré podceňovat, jelikož je zde mnoho orgánů, které mohou být zasaženy akutním onemocněním, a proto je nutné bolesti rozlišovat. Bolest břicha při nadýmání může být křečovitá a krutá, lokalizována kdekoliv, ale bývá pravidlem, že při palpaci (prohmatání) bolí takřka stejně na všech místech a dojde k úlevě při odchodu plynu (může se tomu pomoci ležením na boku se skrčenou nohou, teplem či teplým nápojem - např. mlékem). Pokud nadmutost trvá a neodchází plyn, může být příčinou zácpa, ale také mechanický ileus (překážka ve střevu), tento stav je též akutní a je třeba jej řešit s lékařem.

Nadýmání
Nadýmání

Nadýmání

08.12.2011

Nafouklé břicho, křeče a potřeba si ulevit. Tak se projevuje nadýmání či plynatost. Stav, kdy se člověku dlouhodobě nedaří ulevit, je velmi nepříjemný a bolestivý.

Celkem článků 2