Nadýmání a plynatost - strana 1

Nadýmání je problém, který v životě potká každého člověka, většinou jako reakce na nevhodně zvolené jídlo. Pokud nadýmání trvá dlouhodobě nebo se často opakuje, mluvíme o plynatosti.

Nadýmání se projevuje nafouklým břichem, bolestí až křečemi v břišní oblasti a odchodem plynů. Nejčastěji vzniká z potravy a je převážně individuální reakcí na různé složky. Mezi často nadýmavé potraviny se řadí hlavně luštěniny, banány, zelenina nebo také pečivo (zvláště čerstvé a teplé).

Nadýmání je třeba odlišit od ostatních možných komplikací, které se v břišní dutině mohou vyskytovat. Nejvíce se podobá apendicitidě (zánětu slepého střeva), pokud se bolest vyskytuje v pravém dolním kvadrantu břicha. Může se také splést s ledvinovou či žlučníkovou kolikou (záchvatovitá bolest) atd.

Bolest břicha není dobré podceňovat, jelikož je zde mnoho orgánů, které mohou být zasaženy akutním onemocněním, a proto je nutné bolesti rozlišovat. Bolest břicha při nadýmání může být křečovitá a krutá, lokalizována kdekoliv, ale bývá pravidlem, že při palpaci (prohmatání) bolí takřka stejně na všech místech a dojde k úlevě při odchodu plynu (může se tomu pomoci ležením na boku se skrčenou nohou, teplem či teplým nápojem - např. mlékem).

Pokud nadmutost trvá a neodchází plyn, může být příčinou zácpa, ale také mechanický ileus (překážka ve střevu), tento stav je též akutní a je třeba jej řešit s lékařem.

Celkem článků 3