Nadýmání
Nafouklé břicho, křeče a potřeba si ulevit. Tak se projevuje nadýmání či plynatost. Stav, kdy se člověku dlouhodobě nedaří ulevit, je velmi nepříjemný a bolestivý.
K tvorbě plynu dochází při zpracování potravy. U zdravého člověka se tvoří jeden až dva litry střevního plynu denně. Část plynů se vstřebává a zbytek odchází konečníkem z těla ven.
Tvorbu plynů ve střevech ovlivňuje každá etapa trávení. Jde o rozmělnění v ústech až po vypuzení nestravitelných zbytků stolicí. Plynatost také ovlivňuje výběr potravin, stravovací návyky, ale i psychický stav.
Nadýmání bereme jako nadměrné tvoření plynů, které se nedostatečně vstřebávají či neodcházejí přirozenou cestou ven. Většinou se jedná o krátkodobý problém. Pokud se nadýmání ale objevuje častěji, je nutné to řešit. Začít bychom měli u změny jídelníčku. Velmi důležitý je také pravidelný pohyb.
Nadýmání způsobují některé potraviny, především luštěniny, zelí nebo brokolice. Problém s nadýmáním může způsobit i nedostatečný přísun tekutin, pomalý pohyb střev nebo zácpa. Dále záleží i na tom, jakým způsobem jíme, zda potravu pomalu a dobře rozmělňujeme. Mezi další chyby patří hltání velkých kusů spolu se vzduchem. Podle statistik trpí plynatostí více ženy, obzvlášť v menopauze.
První pomoc
Při déletrvajících bolestech, křečích a pocitech nafouklého břicha můžete vyzkoušet jeden z následujících tipů:
- Horká koupel ve vaně
- Mátový nebo fenyklový čaj
- Masáž břicha
- Cviky na zlepšení peristaltiky střev
- Obklad břicha
- Léky proti nadýmání
Jak na dobré trávení
Pokud máme problém s nadýmáním, měli bychom rozumně změnit jídelníček. Omezit konzumaci luštěnin a již zmíněné nadýmací zeleniny. Při přípravě pokrmů bychom měli používat kmín, fenykl, bazalku, anýz, oregano nebo meduňku. Doporučují se také potraviny bohaté na vlákninu.
Neměli bychom zapomínat dostatečně pít s výjimkou perlivých nápojů. Určitě by neměl chybět pohyb, který podporuje správnou funkci střev. Dbát musíme i na pravidelné vyprazdňování.
Rizikové potraviny
- hrách,fazole, čočka
- zelí, kapusta
- cibule, česnek
- květák, brokolice
- švestky, hroznové víno, hrušky, banány
- zrající sýry
- uzeniny
- kyselé džusy, minerálky s bublinkami
- bílé nebo kynuté pečivo
Vhodné potraviny
- rajčata, okurky
- červená řepa
- brambory
- grepy, jablka
- bílé maso
- jogurty s živými kulturami
- rýže, tmavé pečivo
- neperlivá voda, čaje
- bylinky – heřmánek, máta, zázvor, libeček, kopr, fenykl, anýz, kmín, tymián, oregano
Máte nějaký osvědčený recept na nafouklé a bolavé břicho?
Autor: Milena Mocková