Tetování a piercing - strana 1

Tetování a piercing jsou způsoby zdobení kůže a částí těla.

Tetování

Tetování je speciální kresba na kůži. Provádí se tetovacími jehlami, kterými se barvy nanášejí těsně pod kůži.

Historie tetování

Historie tetování je stará asi 5000 let. Používali ho válečníci, později se s tetováním ze svých cest vraceli námořníci. V nedávné minulosti se tetování stalo doménou vězňů. V současnosti si tetování lidé pořizují podobně jako šperky. Bez ohledu na věk, pohlaví, případně povolání. Existují již stovky tetovacích salonů a v závislosti na velikosti a typu může být tetování dostupné všem.

Tetování je napořád

Největší nevýhodou tetování je jeho trvalost (odstranění je dnes již možné, je však velmi náročné - bolestivé, drahé a navíc se tetování nikdy zcela nevymaže), proto každý, kdo se rozhodne takto vyzdobit své tělo, by si měl pořádně promyslet motiv a umístění obrázku. Mladí lidé by také měli vzít úvahu své potenciální povolání. Ne v každé firmě jsou ochotni přijmout člověka s viditelně potetovaným tělem.

Hygiena a bolest

Při rozhodnutí nechat se tetovat by měl být samozřejmostí pečlivý výběr salonu. Při tetovacím procesu je velmi důležité dodržení hygieny, aby člověk místo radosti nad  krásně ozdobeným tělem neměl spíše starosti, jak zahojit hnisající rány. Ať už si vyberete sebelepšího odborníka, musíte počítat s bolestí a také s delší dobou hojení.

Piercing

Piercing (z anglického výrazu pierce - propíchnout) je zdobení různých částí těla šperky. Nejčastěji se takto zdobí různé části obličeje - rty, jazyk, brada, nos, uši, obočí, ale provádí se také genitální piercing.

Podobně jako u tetování sahá původ piercingu daleko do minulosti. Indiáni používali piercing (z bambusu a jiných přírodních materiálů) při svých rituálech. Dnes jsou nejčastějšími materiály ke zdobení chirurgická ocel a titan.

Opět tak jako u tetování platí u piercingu pečlivý výběr salonu, kde vám piercing provedou, a také opatrná volba místa na těle, aby se předešlo případným zdravotním komplikacím. Zdravotní rizika piercingu, především různé infekce a záněty, jsou mnohem větší než u tetování.

Celkem článků 4